Warning: Use of undefined constant DISABLE_WP_CRON - assumed 'DISABLE_WP_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/vilapila/public_html/blog/wp-config.php on line 47
سافاری در آفریقا چیست و چه جذابیت هایی دارد؟ | مجله اینترنتی ویلاپیلا Skip to content
صفحه اصلی » بومگردی » همه چیز در مورد گردش در دل طبیعت و سافاری در آفریقا

همه چیز در مورد گردش در دل طبیعت و سافاری در آفریقا

سافاری در آفریقا
فهرست عناوین مقاله
زمان مطالعه ۷ دقیقه
۵
(۱)

Safari کلمه‌ای است که از واژه Swahili گرفته شده و به معنای سفر است. در زمان استعمار سافاری به فرآیندی گفته می‌شود که در آن قوم‌های محلی حیوانات را شکار می‌کردند. رئیس جمهور آمریکا تدی روزولت ایده سافاری را ترویج کرد. به طوری که در زمان استعمار آفریقا حدود ۱۱۴۰۰ حیوان مختلف قربانی این نوع شکار شدند. از این رقم ۵۱۲ مورد به حیوانات عظیم الجثه مانند فیل، شیر، پلنگ، بوفالو، کرگدن‌ها و غیره اختصاص پیدا می‌کرد و شش کرگدن سفید که حتی در آن زمان کمیاب بودند توسط آمریکایی‌ها شکار شدند. اما در زمان حال سافاری دیگر به فرایند شکار کردن حیوانات اطلاق نمی‌شود و به طور کلی در حال حاضر این عمل کاملا غیر قانونی و منسوخ شده می‌باشد. ما نیز این گونه شکارها را تایید نمی‌کنیم و به نظر ما یک سرگرمی نامناسب از یک دوره استعماری است.

در ادامه‎‌ی این مقاله از ویلاپیلا با ما همراه باشید تا همه چیز در مورد گردش در دل طبیعت و سافاری را بدانید.

سیر تکاملی سافاری

امروزه ارتباطات جدید و مدرن همراه با سفرهای اجتماعی و مسئولیت در مقابل محیط زیست همه و همه باعث شده‌اند که سافاری معنای دیگری به خود بگیرد. سفر سافاری در آفریقای معاصر به طور معمول نشان دهنده‌ی سفری است که شامل دیدن حیوانات در حیات وحش و صرف وقت در مناطق بیایانی مانند پارک‌های ملی است. سافاری سنتی آفریقا معمولا به دیدن حیوانات وحشی آفریقا متمرکز می‌شود. اما مطمئنا سافاری امروزی محدود به مشاهده نمی‌شود و بیشتر بر‌مبنای تحسین حیوانات وحشی و پرندگان می‌باشد.

سافاری در آفریقا

سافاری هنوز بر‌ پایه مشاهده حیات وحش می‌باشد. اما این اصطلاح دوباره تعریف شده است و معنای کاملا جدیدی را به خود گرفته است. در‌حال حاضر سافاری به تحسین حیوانات وحشی و پرندگان در طبیعت می‌پردازد. با حمایت‌ها و محافظت از حیات‌وحش، سافاری تا حد زیادی به یک سفر تبدیل شده‌ است که در آن از حیات وحش آفریقا بازدید می‌شود. در حال حاضر به جای شکار حیوانات، بازدیدکنندگان به محافظت از گونه‌های مختلف کمک می‌کنند. شرکت‌های سافاری به طور فعالانه در پروژه‌های حفاظتی مشارکت می‌کنند و به تولید درآمد گردشگری کمک می‌کنند تا برای مدیریت پروژه‌های حیات وحش استفاده شود.

سافاری در آفریقا

گردشگری سازگار با محیط زیست یک صنعت رو به رشد است و باید منتظر مشاهده تحولات گسترده در آن باشیم. سافاری مدرن همچنین یک سفر با مسئولیت اجتماعی است که بر‌مبنای تعامل اخلاقی با جوامع محل و تاثیر مثبت در اقتصاد محلی طراحی شده است. تعامل فرهنگی ارائه شده توسط اپراتورهای معتبر سافاری باعث سوء استفاده مردم محلی نمی‌شود.

جوامع محلی از درآمد ناشی از گردشگری پایدار بهره‌مند می‌شوند و با فروش کالا، خدمات، اجرای رقص، مدیریت منابع و غیره سود مالی دریافت می‌کنند. برخی از شرکت‌های سافاری از پروژه های ارتقاء اجتماعی حمایت می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از خانه‌ها، ذخایر و موسسات دیگری که به جوامع محلی کمک می‌کنند استفاده می‌کنند.

سافاری در آفریقا

سافاری آفریقا چیست و چگونه است؟

علاوه‌ بر مشاهده حیات وحش با سفر سافاری شما می‌توانید:

  • فرهنگ‌های مختلف محلی آفریقا را تجربه کنید.
  • در مکان‌های زیبا گشت و گذار کنید و شگفتی‌های طبیعی را مشاهده کنید.
  • از جاهای تاریخی بازدید کنید.
  • در فعالیت‌های ماجراجویانه شرکت کنید.

اکثر سافاری‌های آفریقا سفرهای جاده‌ای هستند و این بدان معناست که بازدیدکنندگان از طریق جاده‌ها سفر می‌کنند. البته این مورد همیشه اتفاق نمی‌افتد زیرا برخی دیگر از بازدیدکنندگان از پیاده‌وری، قایقرانی و موارد دیگر استفاده می‌کنند.

ریشه شناسی سافاری

کلمه انگلیسی safari از اواخر قرن نوزدهم و از فرهنگ‌نامه اخلاق آنلاین منشاء گرفته است. سافاری در اصل از کلمه عربی safara که به معنای سفر می‌باشد سرچشمه گرفته است. اولین بار در سال ۱۸۵۸ میلادی به عنوان یک کلمه خارجی در زبان انگلیسی به کار گرفته شد. سپس Swahili که کلمه عربی می‌باشد به آفریقای شرقی راه پیدا کرد و در آنجا با فعل kusafiri که به معنی سافاری و اسم safari است تطبیق داده شد.

سافاری در آفریقا

بعدها کلمه Swahili برای اولین بار در سال ۱۸۶۰ در زبان انگلیسی به عنوان یک کلمه خارجی استفاده شد. بعد در سال ۱۸۹۰ به عنوان یک کلمه انگلیسی در فرهنگ لغات استفاده شد. سر ریچارد فرانسیس فرانتس بارتون در معرفی کلمه Safari به عنوان یک کلمه انگلیسی نقش مهمی ایفا کرد. حالا وقت آن رسیده که معنی قدیمی سافاری که به عنوان یک سفر شکاری بود را فراموش کنید و با سافاری مدرن بیشتر آشنا شوید.

سافاری مدرن

امروزه کلمه Safari صحنه‌های خونریزی کمتری را به تصویر می‌کشد و به جای این که شرکت کنندگان از اسلحه سرد و گرم استفاده کنند از دوربین عکاسی خود استفاده می‌کنند. اما هنوز هم در آفریقا بازدیدکنندگانی را می‌توان پیدا کرد که به صورت غیر قانونی به شکار می‌پردازند.

گاهی اوقات شکار برای کنترل جمعیت بیش از حد یک گونه خاص ضروری است، اما در بسیاری از موارد شکار یک تلاش غم انگیز و ترسناک است، مخصوصا در مورد شکار حیات وحش در محدوده‌های حصار کشی شده که شکارچیان دیگر در کمین نمی‌نشینند و در فاصله چند قدمی به حیواناتی که در یک حصار محدود شده‌اند شلیک می‌کنند و بعد لاشه حیوان برای اهداف نمایشی با مبالغ زیاد به خانه گردشگر ارسال می‌شود.

سافاری در آفریقا

سافاری مدرن به معنای شکار نیست!

کاربرد سنتی کلمه سافاری تغییر کرده است و حالا تفاسیر تازه ای را می توان داشت. امروزه سافاری نه به معنای بهره برداری از منابع طبیعی است و نه شکار. اصطلاح Big Five در ابتدا توسط شکارچیان ابداع شده بود تا به خطرناک‌ترین حیوانات برای شکار مراجعه کنند. امروزه این اصطلاح به ۵ حیوان مهم آفریقا (شیر، پلنگ، کرگدن، گاومیش و فیل) اشاره دارد. این حیوانات حالا در پارک‌هایی مانند پاک ملی کروگر به نمایش گذاشته می‌شوند و از آنها عکس می‌گیرند.

سافاری در آفریقا

برخی از تعاریف سافاری که در حال حاضر منسوخ شده است شامل:

  • سفری که برای مشاهده یا شکار حیوانات در زیستگاه‌های طبیعی به ویژه شرق آفریقا
  • سفر به مناطق توسعه نیافته برای مشاهده، عکاسی یا شکار حیوانات وحشی

امروزه سافاری به سفر‌هایی که به منظور دیدن و عکاسی از حیوانات وحشی برای تفریح انجام می‌شود اشاره دارد.

در حال حاضر سافاری به یک تور ماجراجویانه اشاره دارد که به جنگل‌های آفریقا اعزام می‌شوند و در آن دیگر خبری از شکار نیست. هزینه سفر‌های سافاری غالبا برای پروژه‌های حفاظت از پارک‌های و مناطق محلی و زیستگاه‌ها استفاده می‌شود. سافاری‌ها همچنین نقش مهمی در ایجاد آگاهی درباره حفاظت از حیوانات وحشی دارد و همچین به نفع جوامع محلی می‌باشد.

سافاری در آفریقا

انواع سبک‌های سافاری آفریقا

با توجه به بودجه، بازه زمانی، فعالیت‌ها و مکان‌های مورد نظر سافاری را می‌توان به انوع مختلفی که در ادامه بیان می‌کنیم دسته‌بندی کرد:

گیم درایو

این نوع سافاری توسط ماشین های چهار دیفرانسیلی مانند جیب انجام می شود. در این سبک باید راننده محوطه و حیوانات منطقه را به خوبی بشناسد. شما می توانید این نوع سافاری را از صبح زود شروع کنید و تا هنگام غروب ادامه دهید.

گیم ویویینگ

همان‌طور که از نام این سافاری پیداست شما در زمانی که هوا خنک تر است به دیدن حیوانات می‌روید. معمولا در زمان‎‌هایی که هوا گرم‎تر است، اکثر حیوانات در سایه خود را پنهان کرده‎‌اند. بنابراین در خنکی هوا شانس بیشتری برای مشاهده حیوانات خواهید داشت.

پرنده نگری

در این نوع سافاری هم شما به دیدن پرنده‌ها و مشاهده فعالیت‌های آن‌ها خواهید پرداخت. برای این نوع سافاری بهتر است که در ماه‌های مهر تا اسفند به آفریقا سفر کنید.

سافاری پیاده‌روی

در این نوع سافاری شرایط خاصی وجود دارد اما شما می‌توانید به طور آزادانه در طبیعیت بگردید و به حیوانات نزدیک شوید.

قایق سواری، کانو و ماکورو

شما با استفاده از قایق به طبیعت می‌روید و از مناظر و حیوانات مختلف دیدن می‌کنید. در این نوع سافاری شما می‌توانید ماهیگیری کنید.

بهترین مکان‌ها در آفریقا برای سافاری

سافاری Big five

سافاری بیگ فایو

سافاری «Big five» شامل بازدید ۵ حیوان مهم و معروف در افریقا یعنی شیر، پلنگ، فیل، کرگدن و بوفالو است. پارک ملی «کروگر» (Kruger National Park) در آفریقای جنوبی یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جهان است که انواع گوناگونی از جانوران و به ویژه این ۵ شگفت انگیز، در جای جای آن قابل مشاهده هستند.

سافاری در غنا

سافاری در غنا

پارک ملی «Mole National Park» در غنا بیش از هر چیز به خاطر حضور فیل‌ها به شهرت رسیده است، هر چند دشت‌های وسیع این منطقه میزبان بوفالو، بابون، غزال، گراز و گونه‌های متعدد پرندگان است. هزینه اجاره ماشین‌های پارک برای هر ساعت بیست دلار است که حتی ممکن است مشمول تخفیف هم شده و در مجموع سفری کاملا اقتصادی و مناسب برای آن دسته از افرادی را فراهم کند که بودجه بالایی برای سافاری شگفت‌انگیز خود در اختیار ندارند.

سافاری در نامیبیا

سافاری در نامیبیا

حیات وحش در نامیبیا در نوع خود بسیار زیبا و رویایی است. این مکان با وجود چاله‌های آب متعدد، باعث شده که شما شاهد بهترین سافاری ها در این بخش از آفریقا باشید. جاده‌های عالی و بزرگ و ماشین‌های اجاره‌ای کوچک هم انتخاب خوبی برای گردشگران عاشق سافاری است که حتی امکان کمپ کردن نیز دارید.

سافاری در کنیا

سافاری در کنیا

در این منطقه به ندرت شاهد حضور گوشت‎‎‎‌خوران بزرگ خواهید بود. همین مسئله باعث شده که بتوانید به سادگی بخشی از اوقات روز را به راهپیمایی یا دوچرخه سواری در میان این چشم‌اندازهای بکر و تماشایی این مکان اختصاص داد.

سافاری در اکاوانگو

سافاری در اکاوانگو

سافاری در اکاوانگو یکی از بهترین مناطق و پناه‌گاه‌های موجود در قاره آفریقا است. همین مسئله باعث شده که اکاوانگو در کشور بوتسوانا تجربه‌ای عالی از سافاری در قاره آفریقا را داشته باشید.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − چهارده =