Skip to content
صفحه اصلی » استان کردستان ایران » راهنمای سفر به سنندج » راهنمای سفر به سنندج شهر دوم کوردها

راهنمای سفر به سنندج شهر دوم کوردها

راهنمای سفر به سنندج-snandaj-skkdaj
فهرست عناوین مقاله
زمان مطالعه ۶ دقیقه

در مطلب امروز ویلاپیلا قصد داریم به طور خلاصه در مورد شهر سنندج صحبت کنیم و این شهر زیبا را به شما معرفی کنیم. یکی از مواردی که همه مسافران به کشور ایران تایید می کنند و همه آنها تجربه کرده اند مهمان نوازی و مهربانی ایرانی ها بوده است. با این حال کوردهای سنندج بر سطح این استانداردها غلبه می کنند. سنندج شهری بسیار مهمان نواز و مهمان دوست می باشد که به عنوان دومین خانه بزرگ برای کوردها محسوب می شود، بنابراین مکان بسیار خوبی برای یادگیری در مورد تاریخ و فرهنگ این قوم می باشد.

در این شهر برخی از افراد مسن به ویژه مردان با لباس های سنتی مشاهده خواهند شد در حالی که نسل جوان از مد روز پیروی می کنند. سنندج همچنین مکان بسیار خوبی برای افرای است که دوست دارند در مناطق اطراف شهر به پیاده روی بپردازند.

استان کردستان شهر سنندج

استان کردستان ایران نه تنها به دلیل زمین های ناهموار و مناظر زیبا و دل انگیزی که دارد بلکه به خاطر فرهنگ عالی که دارند شناخته شده است. استان کردستان به دلیل ارتفاعات و کوه هایی که دارد دارای رودخانه ها، دریاچه ها، یخچال های طبیعی و غارهای زیادی است که این استان را زیباتر می کند. دریاچه زریبار در مریوان مکانی بسیار محبوب برای پیاده روی است و از آن به عنوان بهشت گمشده یاد می شود، زیبایی طبیعی اورامان تخت با خانه های که به صورت پله مانند ساخته شده اند غیر قابل انکار است.

راهنمای سفر به سنندج شهر دوم کوردها

غار کرفتو با کتیبه های یونانی که دارد یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این استان است. مرکز استان کردستان شهر سنندج است. سنندج شهری بسیار مهمان نواز است و مردم این شهر رفتاری بسیار دوستانه دارند. کردستان به عنوان یکی از کوهستانی ترین مناطق ایران دارای زمستان های سخت است. بنابراین بهترین زمان برای سفر به استان کردستان و البته شهر سنندج بهار یا تابستان می باشد. این منطقه به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد تا ضمن آشنایی بیشتر با فرهنگ کورد، از طبیعت بکر و دست نخورده استان لذت ببرند. جالب است که بدانید که سنندج در سال ۹۸ به عنوان یکی از شهرهای خلاق در زمینه موسیقی از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

اسامی سنندج

مردم محلی کورد در سنندج این شهر را سنه می نامند که در اوستا کتاب زرتشتیان از آن به عنوان شاهین یا عقاب یاد شده است. شما همچنین ممکن است نام این شهر را به عنوان سنه دژ بشنوید که دژ به معنای قعله می باشد. به علت اینکه شهر سنندج در دامنه کوه واقع شده است این شهر سنه نام نهاده شده است و به خاطر قلعه ای که در پای کوه واقع شده آن را سنه دژ خوانده اند و کم کم این نام به سنندج تغییر داده شد. این شهر جزو شهرهایی بوده که دارای دین زرتشت بوده اند و به احتمال زیاد نام سنه ریشه ای اوستایی دارد.

موقعیت جغرافیایی شهر سنندج

سنندج در قسمت شمال غربی ایران و در پای کوه آبیدر واقع شده است و فاصله ای ۱۵۳ کیلومتری با مرز ایران و عراق دارد و دارای ارتفاع ۱.۵۳۸ متر از سطح دریا دارد. سنندج دارای مساحت ۳۶۸۸/۶ هکتار است و در غرب ایران و در بخش جنوبی استان کردستان واقع شده است. این شهر توسط کوه های آبیدر، کوچکه رش و توس نوذر که ادامه کوه زاگرس است احاطه شده است و در جنوب غربی و شمال شرقی گسترش شهر را محدود کرده اند.

راهنمای سفر به سنندج شهر دوم کوردها

آب و هوای سنندج

سنندج به دلیل طبیعت عالی، چشمه های آب شیرین و مناطق کوهستانی که در تمام سال بازدیدکننده های زیادی را به خود جلب کرده است بسیار محبوب و مشهور است. در سنندج تابستان ها گرم است در حالی که در زمستان ها بسیار سرد و خشک و تا حدودی ابری است. در طول سال دما به طور معمول از ۲۲ درجه فارنهایت تا ۹۶ درجه فارنهایت متغییر است و بندرت دما کمتر از ۱۱ درجه فارنهایت یا بالاتر از ۱۰۰ درجه فارنهایت می شود. بهترین زمان برای سفر به سنندج اواخر خرداد تا اواخر مرداد ماه می باشد.

مردم و جمعیت شهر سنندج

بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۶ سنندج حدود ۴۱۲۰۰۰ نفر جمعیت در منطقه شهری دارد و این شهر به عنوان دومین شهر بزرگ کورد در نظر گرفته می شود. این شهر همچنین دارای اقلیت ارمنی بوده که به تدریج از این شهر مهارجت کردند. گویش اردلانی کوردی زبانی است که مردم شهر سنندج و نواحی اطراف با آن صحبت می کنند. شما می توانید در این شهر طوایفی از  اردلان، مردوخی‌ها، صادق وزیری، ناهید، کامکارها، کمانگرها، نقشبندی، شیخ الاسلامی، اردلان، وزیری، صادق وزیری، وکیل، تیمون، لله خانی، (قطبی)، مردوخی، میربابان، بابان، سروش، گله داری (گله خانی)، طلائی را بیابید.

راهنمای سفر به سنندج شهر دوم کوردها

مردم سنندج دارای لباس های بسیار زیبایی هستند که لباس مردان را چوخه رانک می نامند، این لباس از دو قسمت تشکیل شده قسمت نیم تنه را چوخه و شلوار گشاد آن را ران می نامند. لباس های سورانی دارای آستین های بلند مثلثی شکل هستند که مردان به مچ دستان خود می بندند. شال لباس کوردی را پشت ون یا پشت ینه می نامند که ۳ تا ۱۰ متر طول دارد و مردان به کمر می بندند. به طور کلی مدل لباس های مردانه دارای اسامی مختلفی می باشد که ملکی، اردلانی از جمله آنها می باشد. لباس زنان هم از لباس های بلندی تشکیل شده که با پارچه های پولک دار و بدون پولک دوخته می شود. بسته به مدل لباس کوردی زنان کورد از شال، سخمه، کوا و کلاوفیس استفاده می کنند.

تاریخ سنندج

از شواهد تاریخی، اعتقاد بر این است که شاه سلیمان خان اردلان که والی بود سنندج را به عنوان مرکز دولت خود در سال ۱۰۴۶ هجری انتخاب کرد. قبل از اینکه سنندج به مرکز دولت تبدیل شود یک دهکده کوچک اما باستانی بود. وی یک قلعه تمام عیار را بالای یک تپه بنا کرد. در دوره صفویه و قاجاریه برخی عمارتها؛ حمام ها، مساجد و بازارها به قلعه اضافه شد. سنندج از قرن سوم به عنوان مرکز عرفان شناخته شد و مردم کورد پیروان این عقیده هستند. آنها مراسم خود را به صورت هفتگی در تکایا و خانقاه ها برگذار می کنند و طریقه قادریه و نقش بندی دو دسته اصلی طریقه های عرفانی موجود در سنندج می باشند.

جاذبه های شهر سنندج

سننج با بیش از ۱۴۰ مسجد به شهر مساجد معروف است. بنابراین یکی از زیباترین و باستانی ترین جاذبه های گردشگری این شهر مسجدی به نام مسجد جامع است که قدمت آن به سلسله قاجار بر می گردد. از مساجد تاریخی می توان به مسجد و زیارتگاه هاجره خاتون، مسجد خورشید لقا خانم، مسجد دارالاحسان، مسجد دارالامان، مسجد رشید قلعه بیگی، مسجد وکیل، مسجد وزیر اشاره کرد.

راهنمای سفر به سنندج شهر دوم کوردها

بازارهای محلی مانند هر شهر ایران یکی از مناطق خاص تاریخی و گردشگری است که از این بین می توان به بازار تاریخی سنندج و بازار سرتپوله اشاره کرد. بازار سنندج در دو طرف خیابان انقلاب قرار گرفته اند و بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد. در گذشته این بازار به شکل مستطیل بود اما در زمان پهلوی بازار به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد.

عمارت آصف یا خانه کرد یکی از بزرگترین موزه های انسان شناسی در ایران است. اگر به اشیاء باستان شناسی علاقمند هستید می توانید از مواردی که در موزه سنندج می توانید پیدا کنید بازدید کنید. این موزه نه تنها برای نمایش اشیاء باستانی مشهور شده است بلکه دارای پنجره های اورسی بسیار مشهوری هم می باشد.

عمارت خسرو آباد بنای منحصر به فرد دیگری است که می توان در شهر سنندج از آن بازدید کرد. این بنا دارای آجرهای فوق العاده، پنجره های اورسی و استخر متقاطع شکل شبیه به باغ شیراز است.

عمارت وکیل، عمارت مشیر دیوان؛ حمام شیشه، حمام خان، حمام صلاحی، حمام عبدالخالق، حمام عمارت آصف، حمام عمارت ملالطف الله شیخ الاسلام، حمام وکیل الملک، امامزاده پیرعمر سنندج، امامزاده پیرمحمد، مقبره شرف الملک اردلان، مقبره شیخ محمد باقر غیاثی و مقبره هاجر خاتون خواهر علی بن موسی الرضا، کلیسای سنندج، کنیسه یهودیان سنندج و سد قشلاق از مکان های مشهور دیگری هستند که می توانید هنگام سفر به سنندج از آنها بازدید کنید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − یک =