Warning: Use of undefined constant DISABLE_WP_CRON - assumed 'DISABLE_WP_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/vilapila/public_html/blog/wp-config.php on line 47
معرفی کاخ‌ موزه های تهران | مجله اینترنتی ویلاپیلا Skip to content
صفحه اصلی » استان تهران » سرگذشت کاخ‌ موزه‌های سلطنتی تهران

سرگذشت کاخ‌ موزه‌های سلطنتی تهران

تاریخ کاخ‌های سلطنتی تهران: 6 کاخی که باید در تهران ببینید
فهرست عناوین مقاله
زمان مطالعه ۶ دقیقه
۰
(۰)

کاخ‌های سلطنتی تهران بخشی از جاذبه‌های گردشگری تهران هستند. میراثی از پادشاهان قاجار به جا ماده است. بعضی از کاخ‌های قاجار تهران در دوره‌های بعدی فضاهای آن توسعه پیدا کرده و بازسازی شده‌اند. بعضی هم تخریب شدند و کاخ‌های جدیدی در دوره پهلوی بازسازی شده است تا جلال و شکوه آنها برای جهانیان بیشتر نمایان شود.

کاخ‌های سلطنتی تهران

کاخ‌هایی که از دوره قاجار باقی مانده ساده‌تر از بناهای دوره پهلوی است. از آنجا که ایران در دوره پهلوی در صدد احیای شکوه دولت‌های قدیم بود و روابط سیاسی بیشتری با کشورهای خارجی نسبت به دوران قاجار داشت، بدین منظور کاخ‌های مورد استفاده در این دوران شکوه با عظمت خود را به جهان نشان داد. در این مقاله سعی داریم مهم‌ترین کاخ‌های سلطنتی تهران را معرفی کنیم.

کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان تهران

مجموعه‌ی تاریخی کاخ گلستان، از زمان شاه عباس صفوی به یادگار مانده است و از جذابترین کاخ‌های سلطنتی تهران است. تاریخچه آن به سال ۹۸۸ هجری برمی‌گردد. این کاخ در دوران زندیه دستخوش تغییراتی شد؛ اما مهم‌ترین دوره این کاخ سلطنتی را می‌توان به آقا محمد خان قاجار نسبت داد.

این کاخ باشکوه که ترکیبی از معماری ایرانی و اروپایی بوده که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. کاخ گلستان شامل ۱۲ سالن و بخش که هر یک یادآور خوبی است که چرا این کاخ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

مهم‌ترین دلیل بازدید از این کاخ، علاوه بر مشاهده بخش مهمی از تاریخ هنری ایران، دسترسی ب یک سند زنده از رویدادهای مؤثری است که در گذشته ایران رخ داده است.

عمارت تاریخی سعدآباد تهران

مجتمع تاریخی سعد آباد تهران

یک میلیون و صد هزار متر مربع مساحت این کاخ است. کاخ موزه سعد آباد در منطقه‌ای خوش آب و هوا در شمال تهران و در دامنه دره‌های محبوب توچال و دربند واقع شده است. این کاخ موزه در زمان حکومت قاجار و زمانی که تهران به عنوان پایتخت ایران معرفی شد؛ ساخته شد. از آن پس به کاخ تابستانی پادشاهان قاجار و پهلوی تبدیل شد و به دلیل هوای خنک تابستانی؛ بهترین فضا برای اقامتگاه تابستانی اشرافیان بود.

یکی از رسوم و قوانین اصلی هر کاخ، داشتن درهای متعدد برای اهداف مختلف بود. در مطالعه کاخ‌های جهان به این نتیجه می‌رسیم که وجود درهای مختلف فلسفه وجودی خاص خود را داشت. درهای بزرگ برای ورود یا خروج موکب‌ها و نگهبانان دولتی و سایر درهای برای امور اداری و خدماتی و غیره بوده است.

به همین دلیل کاخ سعدآباد در تهران از ۸ ورودی برخوردار است. این کاخ مانند کاخ گلستان دارای چندین بخش است. مشهورترین این بخش‌ها شامل کاخ احمد شاهی؛ کاخ شهروند یا کاخ موزه سبز، کاخ موزه ملت یا کاخ سفید؛ کاخ غلامرضا، کاخ شمس است.

کاخ نیاوران تهران

نیاوران تهران

کاخ نیاوران دارای معماری ساده و در عین حال مدرن بوده که قدمت کاخ نیاوران به دوران پهلوی برمی‌گردد و قبل از سلسله پهلوی در این کاخ، پادشاهان قاجار به عنوان اقامتگاه تابستانی استفاده می‌کردند.

همچنین تخت‌های زیبا، آینه‌ها و کاشی‌های برجسته دیده می‌شود. در این کاخ از نقاشی‌های نفیس نقاشان مشهور داخلی و خارجی یاد می‌شود. فرش‌های دستباف ارزشمند و ظروف گران‌بها و وسایل تزئینی از دیگر اشیاء دیدنی در کاخ نیاوران تهران است.

در داخل این کاخ، تمام اثاثیه‌های قدیمی هنوز وجود دارد و مبلمان، پرده‌ها، وسایل تزئینی و آثار ارزشمند هنرمندان ایرانی و خارجی که در زمان محمدرضا شاه پهلوی در این بنا بوده‌اند؛ در کاخ باقی مانده است.

در طراحی و ساخت کاخ نیاوران، معماری سنتی ایرانی و مدرن اروپایی با هم ترکیب شده‌اند. این کاخ تنها ساختمان سلطنتی با سقف باز است. طراحی منحصر به فردی در هر طبقه از کاخ نیاوران انجام شده است.

کاخ نیاوران

معماری کاخ خصوصی نیاوران بسیار مدرن و درعین‌حال پیشرفته است. مساحت این کاخ حدود ۹۰۰۰ متر مربع و سقفی متحرک در دو طبقه و نیم است. سقف کاخ نیاوران از آلومینیوم ساخته شده و آثار ارزشمندی از هنرمندان سراسر جهان در آن نگهداری می‌شود. سقف کاخ نیاوران در برخی از روزها برای بازدید بازدیدکنندگان باز می‌شود.

کاخ صاحبقرانیه

کاخ صاحبقرانیه

صاحبقرانیه نام یک کاخ تاریخی در شمال تهران است که در باغ بزرگ نیاوران واقع شده و در مجموعه نیاوران قرار دارد. این کاخ دارای اهمیت تاریخی زیادی است. در مورد معماری این کاخ باید گفت بنایی سفید با سقف سبز زمردی است. در این کاخ از عناصری مانند آینه کاری، شیشه‌های رنگی استفاده شده است و به طور کلی معماری ایرانی در همه جا به خوبی دیده می‌شود.

البته هیچ کس دقیقاً نمی‌داند که معمار این ساختمان زیبا کیست، چون اثری از وی باقی نمانده است. این کاخ از چندین قسمت مختلف تشکیل شده است، اما می‌توانید نقاشی‌های بسیار بزرگ را در همه جا مشاهده کنید. نقاشی‌هایی که بر روی برخی از آنها تصاویری از پادشاهان قاجار، تصاویری از ناصرالدین شاه و تصاویری از مناظر مختلف وجود دارد.

زیباترین قسمت‌های کاخ صاحبقرانیه، تالار آینه‌ای آن است که به تالار جهان نما نیز معروف است. تزئینات آینه‌ای که روی دیوارهای این کاخ استفاده شده است واقعاً دیدنی است و از طرفی عظمت این قسمت از کاخ مثال زدنی است.

آثار بدیع زیادی در این سالن وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به فرش‌های نفیس، مبل‌های گران قیمت، لوسترها، انواع گلدان‌های دست ساز فرانسه، آلمان، ژاپن و چین اشاره کرد. اسطرلاب‌ها، چندین سپر طلاکاری شده، ساعت‌های رومیزی و بسیاری وسایل گران قیمت دیگر نیز در این قسمت قرار دارند.

کاخ شهربانی تهران

کاخ شهربانی

سال‌های اول رژیم پهلوی اول به عنوان اوج معماری نئوکلاسیک ایرانی شناخته می‌شود و در این میان، تالار شهر نمونه‌ای عالی از این سبک معماری محسوب می‌شود. معمار و طراح کاخ شهربانی گابریل گورکیان، فردی دو رگه ایرانی ارمنی بود که در وین اتریش تحصیل کرد و از بنیان‌گذاران معماری مدرن ایران بود.

نگاهی به نمای بیرونی کاخ بیندازید تا ساختمان بلند و ساخته شده از مصالح جدید و مدرن را مشاهده کنید. آنچه در ابتدای تماشای ساختمان کاخ چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند، ستون‌های سنگی زیبایی است که مانند سرستون‌های کاخ‌های تخت جمشید کنده‌کاری شده‌اند.

این ستون‌های زیبا که در ایوان این کاخ قرار دارند، عظمت زیادی به نمای ساختمان بخشیده‌اند و با جزئیات بسیار کوچک به سبک نمونه باستانی خود در ابتدا و انتهای ستون مجسمه سازی شده‌اند.

اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند تصویر مجسمه شده سربازان هخامنشی است که در نمای بیرونی ساختمان و در نقطه‌ای که به زمین متصل می‌شود حک شده است.

دو راه پله در دو طرف ساختمان با تزئینات خاص شما را به در ورودی این کاخ می‌رساند که به گفته کارشناسان از معماری کاخ آپادانا الگو گرفته است. با یک نتیجه گیری کلی، این ساختمان را برگرفته از کاخ‌های باستانی ایران خواهید یافت و بسیاری این کاخ کوچک و زیبا را نمونه‌ای عالی و کامل از کاخ‌های ایرانی می‌دانند که در دوران معاصر بازسازی شده‌اند و تا حدی شکوه معماری باستانی ایران را به نمایش می‌گذارد.

کاخ مظفری

کاخ شهربانی

در دوران قاجار، مظفرالدین شاه در تب به بیماری سل مبتلا شد و به توصیه پزشک خود به آب و هوای مطبوع در دارآباد تهران مهاجرت کرد. به دستور “محمد خان حکیم الملک”، وزیر دربار، عمارتی زیبا در آن ساخته شد و به کاخ مظفری معروف شد. این کاخ زیبا در دو طبقه به سبک معماری فرانسوی ساخته شده و تنها کاخ قاجار با سقف بیضی شکل است که دارای خرپایی شیروانی و چوبی است.

آینه‌های مشرف به چشمه وسط حیاط در نوع خود بی نظیر است. همچنین یک چشمه آبی زیبا به شکل کلاه جنگی در جلوی در ورودی ساختمان بر زیبایی ساختمان افزوده است. همچنین راه پله‌ها، گچ بری دیوارهای هر طبقه و تزئینات چوبی این کاخ بی نظیر است.

پس از مرگ مظفرالدین شاه، این مرکز به تدریج تبدیل به یک آسایشگاه برای بیماران ریوی شد و بعداً، این زمین و ساختمان قصر بلا استفاده ماند تا اینکه مرحوم دکتر مسیح دانشوری در سال ۱۹۳۲ در آنجا یک مدرسه پرستاری ساخت. چند سال بعد، چندین ساختمان توسط وزارت بهداشت وقت، برخی مؤسسات دیگر و مؤسسات خیریه در محل احداث شد.

این شش قصر از مهم‌ترین، محبوب‌ترین، معروف‌ترین و قصرهای سلطنتی تهران هستند که همیشه از سراسر جهان پذیرای بازدیدکنندگان هستند. با انتخاب و خرید تورهای ایران از بسته‌های تور ایران، می‌توانید این کاخ‌های سلطنتی تهران را از نزدیک مشاهده کنید! همچنین، اگر از هر یک از این کاخ‌های سلطنتی دیدن کرده‌اید، در بخش نظرات، نظر خود را برای ما بنویسید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. میزان امتیاز ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − یک =