Skip to content
صفحه اصلی » استان آذربایجان شرقی » مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمی‌دانستید!

مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمی‌دانستید!

روستای صخره‌ای کندوان
فهرست عناوین مقاله
زمان مطالعه ۵ دقیقه
۰
(۰)

در مقاله امروز ویلاپیلا قصد داریم در رابطه با مواردی که درمورد روستای صخره ای کندوان نمی‌دانستید! صحبت کنیم. روستای صخره‌ای کندوان یکی از جاذبه‌های زیبا، بی نظیر در استان آذربایجان شرقی می‌باشد که گردشگران را به راحتی تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در این روستا شما می‌توانید خانه‌های خارق‌العاده‌ای شبیه به کندو را که در دل صخره‌ها ساخته شده‌اند را مشاهده کنید، به همین دلیل به این روستا، روستای صخره‌ای کندوان گفته می‌شود.

مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمیدانستید!

روستای صخره‌ای کندوان چگونه ساخته شده است؟

کندوان کجاست؟ روستای کندوان یکی از روستاهای آذربایجان شرقی است که در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی تبریز واقع شده است. یکی از نکات جالب در مورد این معجزه طبیعی این است که روستای کندوان با بر هم کنش‌های آتشفشانی بین کوه سهند و سایر کوه‌های آتشفشانی این منطقه در طول هزاران سال، یکی از خارق العاده‌ترین مناطق ایران را ایجاد کرده‌اند.

مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمیدانستید!

ملاس و گدازه از فعالیت‌های کوه های آتشفشانی در طی سالیان متمادی پرتاب و جمع آوری شده‌اند. این توده‌ها به دلیل عوامل طبیعی مانند باد و باران تغییر شکل پیدا کرده و به مناطقی تبدیل شده‌اند که در روستای کندوان مشاهده می‌کنید.

مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمیدانستید!

گرچه مرزهای ورودی روستای صخره‌ای کندوان به علت عوامل جوی آسیب دیده است اما مرزهای شرقی و شمالی روستا به دلیل تپه‌های مرتفع نسبتا سالم باقی مانده است.

مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمیدانستید!

روستای کنداون به عنوان یکی از جاذبه‌های گرشگری ارزشمند در جاذبه‌های ملی ایران به ثبت رسیده و دارای شهرتی جهانی است. به غیر از این روستا، دو روستای صخره‌ای دیگر در جهان وجود دارد که یکی روستای کاپادوکیا در ترکیه و دیگری روستای داکوتا در ایلات متحده است. روستای کندوان در حال حاضر تنها روستای صخره‌ای است که افراد محلی در آنجا زندگی می‌کنند.

قدمت روستای کندوان

در مورد قدمت روستای کندوان هیچ اجماع نظری وجود ندارد. برخی از کاوشگران باستان شناسی قدمت روستا را حدود ۶۰۰۰ سال قبل تخمین زده‌اند و برخی دیگر می‌گویند که این روستا تنها به ۳۰۰۰ سال پیش تعلق دارد. البته در برخی نوشته‌ها و کتیبه آمده است که تاریخ اسکان در این روستا به قرن هفتم هجری (دوره حمله مغول ها) بر‌می‌گردد.

مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمیدانستید!

در آن زمان، مردم در روستای دیگری که در ۲ کیلومتری غرب کندوان واقع بود سکونت داشتند و تصمیم گرفتند که خود را از مغولان دور نگه دارند و به همین دلیل شروع به کوچ کردن به روستای کندوان کردند تا در آنجا بتوانند پناه بگیرند و از آن زمان به بعد سکونت در روستای کندوان شروع شد.

معماری روستای صخره ای کندوان

معماری روستای کندوان معماری صخره‌ای است. این سبک از دو نوع معماری برخوردار است و مطالعه آن به ما کمک می‌کند تا تاریخ و پیشینه این مکان را بهتر بشناسیم. در شکل معمول معماری مانند معماری ایرانی که هر روز با آن سر و کار داریم ابتدا مواد و سپس فضا و حجم ایجاد می‌شود، اما در معماری صخره‌ای کاملا برعکس است و در نتیجه اهمیت بیشتری دارد.

مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمیدانستید!

معماری صخره‌ای روستای کندوان در این طبقه قرار دارد. مردم برای ایجاد فضاهای بی شماری مانند خانه‌ها و انبارهای صخره‌های بزرگ و جداگانه را می‌سازند. نمای بیرونی این گونه از سنگ‌ها، با حکاکی تزئین شده‌اند.

مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمیدانستید!

به دلیل خاص بودن مواد موجود در این سنگ‌ها (که از بین هم نمی‌روند)، می‌توان پنجره‌ها را به مجموعه‌های حک شده اضافه کرد. معماری کاپادوکیا در ترکیه از این رویکرد پیروی می‌کند.

مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمیدانستید!

اما در نوع دوم معماری صخره‌ای فقط می‌توان چند فضا در دل صخره‌ها و تپه‌های ایجاد کرد و نمی‌توان از پنجره‌ها استفاده کرد که روستای صخره‌ای میمند نمونه خوبی از این معماری است.

زندگی در روستای کندوان چگونه است؟

از آنجا که روستای کندوان در دامنه‌های کوه سهند واقع شده است از آب و هوای بسیار مطلوبی برخوردار است و در اطراف آن زمین‌ها و باغ‌های سر سبز زیادی وجود دارد. به همین دلیل عشایر این مکان را به عنوان زادگاه خود انتخاب می‌کنند و دارای سنت‌های زیادی هستند و فرهنگ‌های ایرانی مختص به خودشان را دارند.

مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمیدانستید!

مردم روستای کندوان بیشترر کشاورز و دامدار هستند اما در سال‌های اخیر بسیاری از گردشگران به دلیل جاذبه‌های این روستا به ایران سفر می‌کنند تا از این مکان دیدن کنند و همین امر باعث شده است که برخی از مردم این روستا به مشاغل دیگری روی بیاورند.

شهرت جهانی کندوان

آمارها نشان می‌دهد که هر ساله بیش از ۳۰۰ هزار گردشگر در تورهای ایرانی خود از روستای کندوان بازدید می‌کنند، به همین دلیل هتل‌ها و استراحتگاه‌های بسیاری در این روستا و اطراف آن برای این گردشگران ساخته شده است.

مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمیدانستید!

هتل لاله یکی از بهترین و زیباترین هتل‌های روستوران کندوان است. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر به این روستا رفتید، سوغات‌هایی مانند عسل و آجیل را خریداری کنید.

بهترین فصل برای سفر به روستای کندوان چه فصلی است؟

تابستان بهترین فصل برای سفر به روستای کندوان می‌باشد. هوای دلپذیر رشته کوه سهند، رودخانه در حاشیه روستا، طبیعت سبز و نفس‌گیر روستای کندوان در فصل تابستان این روستا را به یک مقصد سفر محبوب تبدیل کرده است. البته لازم به ذکر است که در تابستان روستای کندوان بیش از هر فصل دیگری بازدید کننده دارد و بسیار شلوغ می‌باشد.

مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمیدانستید!

امکانات روستای کندوان

از امکانات موجود در روستای کندوان می‌توان به برق، لوله کشی شهری، پارک‌های تفریحی، مساجد، مدارس، فروشگاه‌های مواد غذایی و سوغات، بوفه، رستوران‌ها، هتل‌ها و اتاق‌های اجاره‌ای اشاره کرد.

مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمیدانستید!

خوب است بدانید که در مقابل روستا یک پارک بزرگ وجود دارد و امکاناتی مانند زمین بازی کودک، استراحتگاه‌ها و کلیساها را می‌توان در آنجا پیدا کرد.

مسیر دسترسی به روستای صخره‌ای کندوان

آدرس روستای کندوان – استان آذربایجان شرقی- اسکو- ۲۲ کیلومتری جاده اسکو به کندوان

برای رسیدن به روستای کندوان، در صورت استفاده از اتومبیل باید از شهر آذربایجان شرقی به سمت اسکو حرکت کنید. بعد جاده اسکو را به سمت جنوب شهر ادامه دهید و بزرگراه چای کنار را طی کنید. بعد از گذشتن از شهر اسفنجان در ۷ کیومتری به یک جاده دو طرفه خواهید رسید. جاده سمت چپ شما را به روستای کندوان هدایت می‌کند.

مواردی که درمورد روستای صخره‌ای کندوان نمیدانستید!

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. میزان امتیاز ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

۲ Comments

  1. با تشکر از مطلب خوبتون

    • با تشکر از توجه شما


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 2 =