Warning: Use of undefined constant DISABLE_WP_CRON - assumed 'DISABLE_WP_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/vilapila/public_html/blog/wp-config.php on line 47
حافظیه و سعدیه شیراز آرامگاه بهترین شاعران ایران | ویلاپیلا سایت اجاره ویلا Skip to content
صفحه اصلی » استان فارس » راهنمای سفر به شیراز » تمام آنچه که باید درباره حافظیه و سعدیه شیراز بدانید!

تمام آنچه که باید درباره حافظیه و سعدیه شیراز بدانید!

تمام آنچه که باید درباره حافظیه و سعدیه شیراز بدانید!
فهرست عناوین مقاله
زمان مطالعه ۷ دقیقه
۵
(۲)

حافظیه و سعدیه شیراز آرامگاه شاعران نامدار ایرانی می‌باشند. ایرانیان شعر را دوست دارند و شیراز را هم دوست دارند، زیرا این شهر خانه دو شاعر بزرگ ایران (سعدی و حافظ) است. شاید شیراز را با باغ‌های بهشتی یا تخت جمشیدش بشناسید، اما اگر بدون بازدید از حافظیه و سعدیه شیراز را ترک کنید سفرتان کامل نشده است.

حافظیه و سعدیه شیراز

شعر و شعرخوانی بخش مهمی از فرهنگ مردم ایران زمین را تشکیل می‌دهد. این ادعا نیست که بگوییم هر ایرانی از همان سال‌های ابتدایی مدرسه با یادگیری و حفظ صدها شعر بزرگ می‌شود. حتی قبل از رفتن به مدرسه، کودکان در مناسبت‌ها و مراسم‌های مختلف اشعار زیادی از شاعران مشهور می‌شنوند. شب یلدا و نوروز تنها چند نمونه از موقعیت‌های مختلف است که شعرهای زیادی خوانده و شنیده می‌شود. بنابراین، شعر بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره مردم در این کشور است. به همین دلیل است که مرتباً به آرامگاه شاعران مشهور سر می‌زنند و یا به مناسبت‌های زیادی با خواندن شعری جشن می‌گیرند.

اگر از مردم ایران درباره نام شاعران ایران سؤال کنید، حافظ در صدر فهرست قرار می‌گیرد. کتاب حافظ تقریباً در همه خانه‌های ایرانی وجود دارد. حتی پس از گذشت نزدیک به ۷۰۰ سال از مرگ او، غزلیات وی بینش بسیار عالی در مورد عشق و زندگی را به مردم ایران می‌آموزد. آنها حتی از طریق اشعار حافظ به دنبال اطلاعات یا توصیه‌هایی برای تصمیم گیری‌های مهم هستند به طور مثال اینکه آیا آرزوهایشان محقق می‌شود یا خیر. این نشان دهنده اهمیت نقش اشعار حافظ حتی در فرهنگ امروزی ایران است.

اگر تابه‌حال به حافظیه شیراز سفر کرده باشید متوجه خواهید شد که در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم. حافظ نماینده فرهنگ غنی ایران است و بخش مهمی از هویت ایرانی را تشکیل می‌دهد. اکنون که از نقش پررنگ این شاعر در ایران مطلع شدید، با ما همراه باشید تا حافظیه را که در حال حاضر یکی از جاذبه‌های گردشگری شیراز است را بررسی کنیم. به دنبال آن در مورد سعدیه شیراز هم صحبت خواهیم کرد.

حافظیه شیراز کجاست؟

حافظیه یا آرامگاه حافظ در شهر شیراز و در خیابانی به همین نام قرار دارد. این آرامگاه در قسمت شمالی شهر و نزدیک به جاذبه‌های دیگر مانند باغ جهان نما قرار دارد. باوجوداینکه یک خط مترو از حافظیه می‌گذرد، استفاده از تاکسی راهی مناسب برای رسیدن به این جاذبه خواهد بود. خبر خوب این است که می‌توانید هر زمان که بخواهید از این مقبره دیدن کنید. حتی اگر نیمه شب هم بتوانید آنجا باشید، می‌بینید که مردم زیادی آنجا نشسته‌اند و شعرهای حافظ را می‌خوانند. باغ‌های زیبای مصلی اطراف حافظیه مکانی عالی برای استراحت و آرامش است.

تمام آنچه که باید درباره حافظیه و سعدیه شیراز بدانید!

تاریخچه حافظیه

حافظ در سال ۱۳۹۰ در شیراز درگذشت. در سال ۱۴۵۲ یکی از والیان تیموری دستور داد در گلگشت مصلی، بنای گنبد مانندی در کنار قبر وی بسازند. این مکان (که امروزه به باغ مصلی معروف است) همان مکانی است که با اشعار حافظ متمایز شده است. در شیراز باغ‌ها نیز مکان مناسبی برای دفن یا ساختن قبرستان بود.

در زمان کریم خان زند، بناهای یادبود دیگری نیز در اینجا ساخته شد. آرامگاه حافظ در آن زمان شامل چهار ستون مرکزی و دو اتاق در شرق و غرب بود. مقبره واقعی اما خارج از این بنا و در وسط قبرستان بود. تخته مرمری که قبر را پوشانده بود، گزیده‌هایی از شعر حافظ را در خود داشت. این ابیات با خط زیبای فارسی بر روی سنگ حک شده بود.

تمام آنچه که باید درباره حافظیه و سعدیه شیراز بدانید!

این مقبره از آن زمان تاکنون بارها بازسازی و حتی تخریب شده است. حتی نزدیک به دو سال به صورت ویرانه باقی ماند. غرفه‌های واقعی که امروز بازدید می‌کنید در سال ۱۹۳۵ توسط معمار و باستان شناس فرانسوی آندره گدار ساخته شده‌اند.

معماری حافظیه شیراز

تالار یادبود مقبره اصلی از چهار ستون تشکیل شده بود. در جریان بازسازی، شش ستون به این چهار ستون اضافه شد و ایوانی طولانی ایجاد کرد. همچنین آندره گدار با بالا بردن قبر یک متری از سطح زمین، طرح را تغییر داد. او این سازه را با پنج پله احاطه کرد. در مجموع هشت ستون وجود دارد که یک گنبد مسی را نگه می‌دارند. گنبد به شکل کلاه درویشی و سقف آن با کاشی کاری‌های تزیینی به زیبایی طراحی شده است.

در نماهای مختلف غزلیات حکاکی شده و گزیده‌هایی از شعر حافظ را مشاهده می‌کنید. غزل شکلی از شعر عاشقانه است و هم درد از دست دادن یا جدایی را بیان می‌کند و هم زیبایی عشق را با وجود این درد بیان می‌کند. شهرت حافظ به خاطر غزلیات فاخرش است. این آرامگاه به شما این امکان را می‌دهد که از هنر زیبای خوشنویسی فارسی نیز لذت ببرید.

تمام آنچه که باید درباره حافظیه و سعدیه شیراز بدانید!

در حافظیه از چه چیزی بازدید کنیم؟

بازدید از مقبره شاعران برای ایرانیان مانند یک آیین است، هرچند حافظیه شیراز یکی از مقاصد گردشگری محبوب در بین مسافران نیز است. با گذراندن وقت در این نقطه و محیط زیبای آن، ایران را در بهترین فضای خود، بسیار جذاب و دوست داشتنی خواهید دید.

افراد زیادی را می‌بینید که کتاب حافظ که دیوان نام دارد را در دست گرفته‌اند یا اشعار او را می‌خوانند. همچنین به دیدار دراویش و افراد مسن می‌روید که از شما می‌خواهند در مورد هر موضوعی که دوست دارید یا سؤالی که ممکن است داشته باشید، نیت کنید. سپس کتاب را برای شما باز می‌کنند و پاسخ حافظ به سؤال شما را می‌خوانند. بنابراین، هنگام بازدید از حافظیه شیراز، فرصت کسب اطلاعات قدرتمند از حافظ را از دست ندهید.

تمام آنچه که باید درباره حافظیه و سعدیه شیراز بدانید!

سعدیه شیراز

ایران بی شک کشور شعر است. فرهنگ غنی مردم ایران با هزاران بیت استعاری، شعر و بیان شاعرانه درهم‌آمیخته است. ایرانیان سال نو را با حافظ خوانی جشن می‌گیرند، طولانی‌ترین شب سال را با فردوسی خوانی جشن می‌گیرند و با خواندن شعری عاشقانه از سعدی ابراز وجود می‌کنند.

آنها حتی در مناسبت‌های مهم و یا حتی در یک قرار بر مزار شاعران محبوب خود می‌روند! این می‌تواند یکی از جالب‌ترین و در عین حال دوست‌داشتنی‌ترین بخش‌های فرهنگ ایرانی باشد. جای تعجب نیست که چرا در ایران شناخت تأثیرگذارترین شاعران و بازدید از مقبره‌های یادبود آنها این‌قدر مهم است.

تمام آنچه که باید درباره حافظیه و سعدیه شیراز بدانید!

سعدی که بود؟

ابومحمد مُصلِح الدین مشرف بن عَبدُالله، معروف به سعدی یا سعدی شیرازی، شاعر بزرگ پارسی زبان در دوره قرون وسطی بود. ژرفای اندیشه‌های او و نیز اندیشه‌های والای زندگی و عشق، او را به یکی از تأثیرگذارترین شاعران فارسی زبان تبدیل کرده است. سعدی در ایران نام مستعار استاد سخن را دارد. به گزارش گاردین، کتاب بوستان او یکی از ۱۰۰ کتاب برتر تمام دوران است. وی این کتاب را در سال ۱۲۵۷ و کتاب دیگر خود را به نام گلستان در سال ۱۲۵۸ به پایان رساند. بوستان در لغت به معنای باغ و گلستان به معنی گل رز است.

کتاب بوستان مشتمل بر داستان‌هایی درباره فضایل مانند عدالت، آزادگی، حیا و قناعت است. همچنین بر رفتار دراویش و اعمال وجدآمیز آنان تأمل می‌کند. گلستان بیشتر به نثر است و شامل داستان‌ها و حکایات شخصی، توصیه‌هایی در مورد زندگی و تأملات طنز است. در این کتاب به وضوح درک عمیق سعدی از پوچ بودن وجود انسان را خواهید دید. اما در فرهنگ غرب، سعدی احتمالاً بیشتر به خاطر شعر «بنی آدم اعضای یکدیگرند» که روی فرشی که در ساختمان سازمان ملل در نیویورک نصب شده بود، شناخته شده است.

سعدیه شیراز کجاست؟

اگرچه سعدی شاعر قرن سیزدهم بود، اما هنوز هم دوستداران و پیروان بسیاری دارد. بسیاری از مردم به زیارت آرامگاه او رفته و با خواندن اشعار و غزلیات او یاد و خاطره او را گرامی می‌دارند. پس از مرگش در خانقاه (محل تجمع برادران صوفیه) به خاک سپرده شد.

شمس‌الدین محمد جوینی، وزیر دومین فرمانروای مغول، آرامگاهی برای او ساخت. اما در قرن هفدهم ویران شد. کریم خان، مؤسس سلسله زند، دستور داد آرامگاه دیگری برای او بسازند که مقبره‌ای دو طبقه با دو اتاق بود. اما بنای کنونی طرحی از محسن فروغی با الهام از چهل ستون (کوشک معروف اصفهان از دوره صفویه) است.

تمام آنچه که باید درباره حافظیه و سعدیه شیراز بدانید!

  • بیشتر بخوانید: قدیمی‌ترین آثار باستانی ایران، تخت جمشید

معماری سعدیه شیراز

همان‌طور که قبلاً اشاره شد، آرامگاه فعلی توسط محسن فروغی، معماری مدرنیست ایرانی بین سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۲ طراحی شده است. فروغی در طراحی خود از عناصر معماری مدرن و سنتی استفاده کرده است. این آرامگاه در باغی به مساحت ۷۷۰۰ متر مربع با سنگ سفید و کاشی کاری تزئین شده است. اگرچه ممکن است از بیرون مانند یک سازه مربع به نظر برسد، اما در واقع یک سازه هشت ضلعی با گنبدی لاجوردی است. این گنبد زیبا با کاشی فیروزه‌ای طراحی شده است.

تمام آنچه که باید درباره حافظیه و سعدیه شیراز بدانید!

 این بنا دارای ۸ ستون از سنگ قهوه‌ای است و بر روی دیوارهای اطراف آرامگاه، هفت بیت معروف از اشعار سعدی را می‌خوانید. این یک طراحی باشکوه است که ویژگی‌های کلاسیک و مدرن را با هم ترکیب می‌کند.

در این جاذبه گردشگری و همچنین بازدید از آرامگاه، این شانس را دارید که در باغ قدم بزنید و عناصر یک باغ ایرانی را گرامی بدارید. گل و درخت سرو بر زیبایی این مکان افزوده است. همچنین حوضچه‌ای از سکه‌ها در این منطقه وجود دارد که بازدیدکنندگان برای تحقق آرزوی خود سکه‌ای می‌اندازند. حوض ماهی و قنات از دیگر نقاطی است که گردشگران از اینجا دیدن می‌کنند.

چگونه می‌توان به آرامگاه سعدی رسید؟

سعدیه شیراز در کنار باغ ایرانی معروف دلگشا در شمال شرقی شهر قرار دارد. همچنین نزدیک حافظیه شیراز است که می‌توانید هم‌زمان از هر دو بازدید کنید. وسایل حمل‌ونقل عمومی وجود دارد، اما شاید گرفتن تاکسی سریع‌ترین و راحت‌ترین راه برای رسیدن به آنجا باشد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۲

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 5 =