Skip to content
صفحه اصلی » برنامه و ابزارالات سفر » نکات ضروری که هنگام سفر با ماشین شخصی باید بدانید

نکات ضروری که هنگام سفر با ماشین شخصی باید بدانید

خطرات سفر با ماشین شخصی
فهرست عناوین مقاله
زمان مطالعه ۶ دقیقه
۰
(۰)

سفر با ماشین و به عبارت بهتر سفر‌های جاده‌ای پمپ بنزین، پلیس راهنمایی و رانندگی، رعایت سرعت و مواردی این چنینی را برای ما تداعی می‌کند. شاید شما بگویید که دوره سفر با ماشین شخصی گذشته و حالا سفر با هواپیما و قطار توسط مردم ترجیح داده می‌شود، ولی واقعیت این است که در ایالات متحده حالا سفر با ماشین، بیشتر مورد توجه مردم قرار دارد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که عاشق سفر با ماشین است نکاتی وجود دارد که باید از آن‌ها اطلاع پیدا کنید و ویلاپیلا برای این که تجربه سفر لذت بخش را داشته باشید این نکات را با شما به اشتراک می‌گذارد.

هنگام سفر با ماشین چراغ‌ها را تنظیم کنید

حتی اگر جزو آن دسته افرادی هستید که ترجیح می دهید شب رانندگی نکنید، لازم است چراغ‌های ماشین خود را قبل از سفر بررسی کنید. شما باید این کار را برای امنیت خود و سایر افرادی که در ماشین شما هستند انجام دهید. به این فکر کنید که وقتی که در جاده ماشینی در جلوی شما قرار دارد تنظیم نبودن چراغ‌های ماشین چقدر آزار دهنده می‌تواند باشد.

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی
نکات ضروری هنگام سفر با ماشین‌شخصی

قبل از سفر با ماشین، راهنما‌های خود را تست کنید

چپ یا راست؟ این سوالی است که فقط توسط چراغ های راهنما می‌توان به آن پاسخ داد. اگر راهنما‌های ماشین شما به درستی کار نکنند شما نمی‌توانید به ماشین‌های دیگری که در جاده هستند نشان دهید که به کدام طرف می‌پیچید.

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی
نکات ضروری هنگام سفر با ماشین‌شخصی

قبل از سفر با ماشین باد لاستیک را تنظیم کنید

شما باید باد لاستیک‌ها را بررسی کنید. شما باید این کار را هنگامی که لاستیک‌ها سرد هستند انجام دهید. به لطف فناوری‌هایی که امروزه وجود دارد، شما می‌توانید از اتومبیل‌هایی که دارای سنسور هستند و کم باد بودن تایر‌ها را نشان می‌دهند استفاده کنید. قبل از رفتن به سفر جاده‌ای لاستیک‌ها را بسنجید. تنظیم باد لاستیک‌ها به راندمان سوخت و یک رانندگی لذت بخش کمک خواهد کرد.

نکاتی که باید هنگام سفر با ماشین شخصی بدونیم!
نکات ضروری هنگام سفر با ماشین‌شخصی
  • بیشتر بخوانید: وسایل و ابزاری که هنگام سفر به کویر باید همراه داشته باشیم؟

آج تایر‌ها را بررسی کنید

اگر مدت طولانی است که از اتومبیل خود استفاده می‌کنید بدون اینکه لاستیک‌ها خود را بررسی کرده باشید، توصیه‌ای که به شما می‌کنیم این است که قبل از سفر آج لاستیک‌های خود را بررسی کنید. اگر عمق آج‌ها کنتر از ۲ میلیمتر یا ۳۲.۲ اینچ است زمان آن رسیده است که لاستیک‌های خود را عوض کنید. این موضوع برای امنیت شما در جاده بسیار مهم است. اگر آج‌ها به اندازه کافی عمیق نباشند، به درستی کار نمی‌کنند و لاستیک در مسیرهای مرطوب لیز می‌خورد و باعث چپ شدن ماشین می‌شود. علاوه‌بر این شما باید چرخش لاستیک‌ها را هم چک کنید.

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی
نکات ضروری هنگام سفر با ماشین‌شخصی

ارتفاع و فاصله صندلی‌ها را تنظیم کنید

شما باید ارتفاع، فاصله و موقعیت صندلی های عقب را برای راحتی خودتان هم که شده تنظیم کنید. وقت که صندلی به طور صحیح و اصولی تنظیم شده باشد شما راحت‌تر و مطمئن‌تر رانندگی خواهید کرد. نزدیک کردن یا دور کردن صندلی از فرمان ماشین، تغییر در زاویه صندلی، بالا یا پایین دادن تکیه گاه سر روش‌های مختلفی هستند که برای تنظیم صندلی خودروی خود می‌توانید در نظر داشته باشید.

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی
نکات ضروری هنگام سفر با ماشین‌شخصی

موقعیت فرمان و آینه‌ها را تنظیم کنید

علاوه‌بر تنظیم صندلی‌ها، شما باید به موقعیت فرمان و آینه‌ها هم توجه کنید. با باز کردن قفل، می‌توانید فرمان را به جلو، عقب، بالا و پایین حرکت دهید. موقعیتی را انتخاب کنید که متناسب با طول و موقعیت بازوها و بدن شما می‌باشد. بررسی کنید که آیا می‌توانید تمام چراغ‌های شاخص را به درستی مشاهده کنید. شما قطعا نمی‌خواهید دیدتان مسدود شود، بعد از انجام این کار دوباره قفل را ببندید.

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی
نکات ضروری هنگام سفر با ماشین‌شخصی

برف پاکن‌ها را بررسی کنید

مسلما در یک روز بارانی یا برفی شما به برف پاک کن نیاز پیدا خواهید کرد. مسلما نمی‌توانید با شیشه‌هایی که با برف پوشیده شده است رانندگی کنید. به مرور زمان گرمای خورشید برف پاکن‌ها را خراب می‌کند و مانع از این می‌شود که به درستی آب از روی شیشه پاک شود تا بتوانید به درستی مسیر خود را مشاهده کنید. برف پاک کن‌های خود را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را عوض کنید.

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی
نکات ضروری هنگام سفر با ماشین‌شخصی

آب و مواد غذایی به همراه داشته باشید

هنگامی که قصد رفتن به سفر جاده‌ای طولانی را دارید این بدان معناست که باید ساعت‌های طولانی را به تنهایی یا با چند نفر دیگر رانندگی کنید، توجه به این نکته مهم است که در صورت امکان برای صرف آب و مواد غذایی در یک گوشه‌ای بایستید و بعد از صرف آب یا مواد غذایی دوباره به راه خود ادامه دهید. نگه داشتن فرمان با یک دست و دیدن گاه به گاه جاده در حین خوردن می‌تواند عواقب ناگواری را به همراه داشته باشد.

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی
نکات ضروری هنگام سفر با ماشین‌شخصی

به موتور گوش دهید

اگر ماشین شما جدید نیست و قصد دارید از آن برای یک سفر طولانی مدت استفاده کنید می‌توانید ماشین خود را به یک تعمیرگاه حرفه‌ای ببرید. اگر تقریبا مطمئن هستید که ماشین شما مشکلی ندارد باید آزمایش‌های صوتی را انجام دهید. اولین کار هم گوش دادن به صدای موتور ماشین است. اجازه دهید موتور ۴ تا ۵ دقیقه کار کند در موقع تست هر گونه صدای دیگر را از بین ببرید. در این لحظه روی صدای موتور تمرکز کنید، اگر صدای عجیب و غریبی می‌شنوید با مکانیک خود تماس بگیرید و گرنه بعدا ممکن است ماشین شما در جاده بماند. علاوه‌بر این شما باید به صدای ترمز، یاتاقان‌ها و … توجه داشته باشید.

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی
نکات ضروری هنگام سفر با ماشین‌شخصی

قبل از سفر با ماشین لوله اگزوز را بررسی کنید

گاهی اوقات لوله اگزوز با یک شی برخورد می‌کند و سوراخ می‌شود. چنین سوراخ‌هایی باعث نشت و کاهش چشمگیری از بهره‌وری سوخت وسیله نقلیه شما می‌شود. لوله اگزوز خود را به دقت بررسی کنید و یا از مکانیک خود بخواهید که در این کار به شما کمک کند.

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی
نکات ضروری هنگام سفر با ماشین‌شخصی

قبل از سفر جاده‌ای، روغن ماشین را عوض کنید

آخرین باری که روغن ماشین خود را عوض کرده‌اید چه زمانی بوده است؟ شما باید قبل از سفر با ماشین ، روغن را بررسی کنید و ببینید آیا به عوض کردن احتیاج دارد یا خیر. علاوه‌بر این، در نظر داشته باشید که موتور‌هایی که در طول سفر ساعت‌های طولانی کار می‌کنند به روغن موتور بیشتری احتیاج دارند. فراموش نکنید که فیلتر را هم بررسی کنید چون که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی
نکات ضروری هنگام سفر با ماشین‌شخصی

موارد دیگری که نیاز به بررسی دارند عبارتند از:

  • بررسی فیلتر‌های هوا
  • به همراه داشتن کپسول آتش نشانی
  • به همراه داشتن زاپاس
  • نصب کردن برنامه‌هایی مانند گوگل مپ، ویز و غیره
  • به همراه داشتن کابل شارژ، پاوربانک، فندک ماشین
  • به همراه داشتن نقشه در صورت لزوم
  • تعیین مسیر سفر
  • شستن ماشین، تمیز کرده شیشه‌ها از داخل و بیرون
  • تمیز کردن آینه داخل و بیرون

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. میزان امتیاز ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 5 =