Warning: Use of undefined constant DISABLE_WP_CRON - assumed 'DISABLE_WP_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/vilapila/public_html/blog/wp-config.php on line 47
نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی و سفر جاده‎‌ای بدانید | ویلاپیلا Skip to content
صفحه اصلی » برنامه و ابزارالات سفر » نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی و سفر جاده‌ای

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی و سفر جاده‌ای

خطرات سفر با ماشین شخصی
فهرست عناوین مقاله
زمان مطالعه ۶ دقیقه
۵
(۲)

سفر با ماشین و به عبارت بهتر سفر‌های جاده‌ای؛ پمپ بنزین، پلیس راهنمایی و رانندگی، رعایت سرعت و مواردی این چنینی را برای ما قطعا تداعی خواهد کرد. شاید بگویید که دیگر دوره‌ی سفر با ماشین شخصی گذشته و این روزها مردم سفر با هواپیما و قطار بیشتر ترجیح می‌دهند. ولی واقعیت این است که در ایالات متحده حالا سفر با ماشین، بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته است. اگر شما هم جزو افرادی هستید که عاشق سفر با ماشین هستید، نکاتی در این مورد وجود دارد که باید از آن‌ها اطلاع پیدا کنید. امروز در این مقاله از ویلاپیلا تصمیم گرفتیم تا در مورد نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی سفر جاده‌ای برای شما بگوییم.

تنظیم چراغ‌ها هنگام سفر با ماشین شخصی

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که از رانندگی در شب لذت می‌برید، یکی از اصلی‌ترین کارهایی که باید انجام دهید، تنظیم و بررسی چراغ‌های ماشین قبل از سفر است. این کار را برای حتما هم برای امنیت خود و هم برای افرادی که با شما همسفر هستند انجام دهید.

فقط لحظه‌ای به این موضوع فکر کنید که وقتی در جاده ماشینی روبه‌روی شما گرفته و چراغ‌های ماشینش خراب است! چقدر این موضوع آزاردهنده است! این یکی از اصلی‌ترین نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی است که باید به آن توجه داشته باشید.

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی

چک کردن و بررسی راهنماها در سفر جاده‌‎ای

قصد پیچیدن به چپ دارید یا سمت راست؟ این سوالی است که فقط توسط چراغ‌های راهنما می‌توان به آن پاسخ داد. اگر راهنما‌های ماشین شما به درستی کار نکند، شما نمی‌توانید به ماشین‌های دیگری که در جاده هستند نشان دهید که به کدام طرف قصد پیچیدن دارید. پس بررسی این موضوع هم یکی دیگر از موارد ضروری است که هنگام سفر با ماشین شخصی باید آن را در نظر داشته باشید!

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی

تنظیم کردن باد لاستیک ماشین

بررسی و تنظیم باد لاستیک ماشین هم یکی از نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی است. این کار را باید هنگامی که لاستیک‌ها سرد هستند انجام دهید. به لطف فناوری‌هایی که امروزه وجود دارند، می‌توانید از اتومبیل‌هایی که دارای سنسور هستند که کم باد بودن تایر‌ها را نشان می‌دهند استفاده کنید. قبل از رفتن به سفر جاده‌ای لاستیک‌ها را بسنجید. تنظیم باد لاستیک‌ها به راندمان سوخت و یک رانندگی لذت بخش کمک خواهد کرد!

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی

بررسی کردن آج تایر‌ها

اگر مدت زمان طولانی است که از اتومبیل خود استفاده می‌کنید و وضعیت لاستیک‌ها را بررسی نکردید، حتما قبل از سفر این کار را انجام دهید و حتما آج لاستیک‌ها را چک کنید. اگر عمق آج‌ها کمتر از ۲ میلی‎‌متر یا ۳۲.۲ اینچ باشد، زمان آن رسیده است که لاستیک‌های خود را تعویض کنید. این موضوع برای امنیت شما در جاده بسیار مهم است. اگر آج‌ها به اندازه کافی عمیق نباشند، به درستی کار نمی‌کنند. لاستیک در مسیرهای مرطوب لیز می‌خورد و باعث چپ شدن ماشین خواهد شد. علاوه‌ بر این بررسی  چرخش لاستیک‌ها هم از جمله نکاتی است که حتما باید در نظر داشته باشید.

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی

تنظیم ارتفاع و فاصله‌ی صندلی‌ها

چک کردن ارتفاع، فاصله و موقعیت صندلی های عقب هم یکی دیگر از نکات ضروری است که باید به آن توجه داشته باشید. وقتی که صندلی به طور صحیح و اصولی تنظیم شده باشد، خیلی راحت‌تر و مطمئن‌تر رانندگی خواهید کرد. نزدیک کردن یا دور کردن صندلی از فرمان ماشین، تغییر در زاویه صندلی، بالا یا پایین دادن تکیه‎‏‌گاه سر، از جمله روش‌های مختلفی هستند که برای تنظیم صندلی خودروی خود می‌توانید در نظر داشته باشید.

تنظیم ارتفاع و فاصله‌ی صندلی‌ها

تنظیم موقعیت فرمان و آینه‌ها

علاوه‌ بر تنظیم صندلی‌ها، باید به موقعیت فرمان و آینه‌ها هم توجه کافی داشته باشید. با باز کردن قفل، می‌توانید فرمان را به جلو، عقب، بالا و پایین حرکت دهید. موقعیتی را انتخاب کنید که متناسب با طول و موقعیت بازوها و بدن شما است. باید بررسی کنید که آیا می‌توانید تمام چراغ‌های شاخص را به درستی مشاهده کنید یا خیر. شما قطعا نمی‌خواهید دیدتان مسدود شود. ولی فراموش نکنید که بعد از انجام این کار، دوباره قفل را ببندید!

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی

بررسی برف پاکن‌ها

مسلما در یک روز بارانی یا برفی شما به برف پاک کن نیاز پیدا خواهید کرد. مسلما نمی‌توانید با شیشه‌هایی که با برف پوشیده شده است رانندگی کنید. به مرور زمان گرمای خورشید برف پاکن‌ها را خراب می‌کند و مانع از این می‌شود که به درستی آب از روی شیشه پاک شود تا بتوانید به درستی مسیر خود را مشاهده کنید. برف پاک‌کن‌های خود را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را عوض کنید. این هم یکی دیگر از نکات ضرروی هنگام مسافرت با ماشین شخصی است که حتما باید در نظر گرفته شود.

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی

به همراه داشتن آب و مواد غذایی

هنگامی که قصد رفتن به سفر جاده‌ای طولانی را دارید، این بدان معناست که باید ساعت‌های طولانی را به تنهایی یا با چند نفر دیگر رانندگی کنید. توجه به این نکته مهم است که در صورت امکان برای صرف آب و مواد غذایی در یک گوشه‌ای بایستید و بعد از صرف آب یا مواد غذایی دوباره به راه خود ادامه دهید. نگه داشتن فرمان با یک دست و دیدن گاه به گاه جاده در حین خوردن می‌تواند عواقب ناگواری را به همراه داشته باشد!

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی و سفر جاده‌ای

گوش دادن به صدای موتور

اگر ماشین شما جدید نیست و قصد دارید از آن برای یک سفر طولانی مدت استفاده کنید، باید حتما قبل از سفر، ماشین خود را به یک تعمیرگاه حرفه‌ای نشان دهید. اگر تقریبا مطمئن هستید که ماشین شما مشکلی ندارد، باید آزمایش‌های صوتی را انجام دهید. اولین کار هم گوش دادن به صدای موتور ماشین است. اجازه دهید موتور ۴ تا ۵ دقیقه کار کند. در موقع تست هر گونه صدای مزاحم دیگر را از بین ببرید. در این لحظه، روی صدای موتور تمرکز کنید. اگر صدای عجیب و غریبی می‌شنوید با مکانیک خود تماس بگیرید. و گرنه بعدا ممکن است ماشین شما در جاده بماند. علاوه‌بر این شما باید به صدای ترمز، یاتاقان‌ها و … توجه داشته باشید!

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی و سفر جاده‌ای

بررسی لوله اگزوز

گاهی اوقات لوله اگزوز با یک شی برخورد کند، خیلی سریع سوراخ خواهد شد. چنین سوراخ‌هایی باعث نشت و کاهش چشمگیری از بهره‌وری سوخت وسیله نقلیه شما خواهد شد. لوله اگزوز خود را به دقت بررسی کنید و یا از مکانیک خود بخواهید که در این کار به شما کمک کند.

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی و سفر جاده‌ای

عوض کردن روغن ماشین

به یاد دارید آخرین باری که روغن ماشین خود را عوض کرده‌اید چه زمانی بوده است؟ قبل از سفر با ماشین، باید حتما روغن ماشین را بررسی کنید و ببینید آیا به عوض کردن احتیاج دارد یا خیر. علاوه‌بر این در نظر داشته باشید که موتور‌هایی که در طول سفر ساعت‌های طولانی کار می‌کنند، به روغن موتور بیشتری احتیاج دارند. فراموش نکنید که فیلتر را هم بررسی کنید چون که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند!

نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی

داشتن بهترین اپلیکیشن‌های مسیریابی

یکی از نکات مهم هنگام سفر با ماشین شخصی داشتن یک اپلیکیشن خوب و مطمئن برای مسیریابی است. در طول مسیر برای صرفه جویی در سوخت و زمان حتما به یکی از این اپلیکیشن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد. هرگز از اهیمت این موضوع قافل نشوید و حتما به یاد داشته باشید که یک پاوربانکی که کامل شارژ دارد، همیشه در سفرهای جاده‌ای با خود به همراه داشته باشید.

عینک آفتابی

داشتن یک عینک آفتابی در سفرهای جاده‌ای شاید به نظر شما خیلی موضوع مهمی نباشد ولی به نظر من یکی دیگر از ابزارهای اساسی و مهم است که باید با خود به همراه داشته باشید. در برخی مسیرها برخورد مستقیم نور خورشید با چشم ممکن است باعث شود که خیلی خوب نتوانید جاده را در حین رانندگی ببینید. همین امر ممکن است موجب بروز اتفاقات بدی در حین سفر شود. پس حتما یک عدد عینک آفتابی در طول سفرهای جاده‌ای با خود به همراه داشته باشید.

از جمله نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی

موارد دیگری جزو نکات ضروری هنگام سفر با ماشین شخصی هستند و نیاز به بررسی دارند عبارتند از:

  • بررسی فیلتر‌های هوا
  • به همراه داشتن کپسول آتش نشانی
  • به همراه داشتن زاپاس
  • نصب کردن برنامه‌هایی مانند گوگل مپ، ویز و غیره
  • به همراه داشتن کابل شارژ، پاوربانک، فندک ماشین
  • به همراه داشتن نقشه در صورت لزوم
  • تعیین مسیر سفر
  • شستن ماشین، تمیز کرده شیشه‌ها از داخل و بیرون
  • تمیز کردن آینه داخل و بیرون

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۲

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 4 =