Skip to content
صفحه اصلی » استان تهران » جاذبه های گردشگری و توریستی شهر دماوند

جاذبه های گردشگری و توریستی شهر دماوند

تفریحات و جا های دیدنی شهر دماوند
فهرست عناوین مقاله
زمان مطالعه ۹ دقیقه
۴.۶
(۱۱)

سلام ! من به عنوان یک دماوندی امروز میخوام شما را با دماوند بیشتر آشنا کنم. مختصری درباره تاریخچه ش بگم و جاذبه های گردشگری دماوند و جاهای دیدنی این شهرستان کوهستانی و سرسبز بهتون معرفی کنم. با آداب رسوم مردمش بیشتر آشنا بشید. بدونید خوراکی های خوشمزه چی داره و سوغات دماوند چی هست .پس درادامه این مقاله از ویلا پیلا با من همراه باشید.

اگر از تهران به سمت شمال شرق حرکت کنید بعد از گذشتن از جاجرود ، بومهن ، رودهن به شهر ییلاقی،سرسبز و تاریخی دماوند می‌رسید .دماوند در فاصله حدود ۶۰ کیلومتری شمال شرق استان تهران هست که برای بسیاری از تهران نشینان به عنوان یکی از مقاصد گردشگری به شمار میاد که تعطیلات و آخر هفته هارو اونجا بگذرونند.دماوند داری آب هوای کوهستانی هست که ۴ فصل سال رو در آن تجربه خواهید کرد.

معرفی دماوند

همانطور که میدانید نام شهرستان دماوند برگرفته شده از قله دماوند میباشد.که به واسطه وجود همین قله، دماوند دارای دشت‌های سر سبز و مناطق تاریخی زیادی میباشد، که هر چند وقت یکبار شاهد یک کشف تاریخی باستانی در این منطقه هستیم.

اسم دماوند در طول تاریخ تغییراتی داشته تا به امروز که ما به این نام می‌خوانیمش. به گفته دهخدا ریشه اصلی اسم دماوند، از دُنباوَند (دنب آوند) یعنی کوهی که دارای دنباله است و ریشه زبان پهلوی دارد، می آید. البته در منابع دیگری به دنیاآوند یعنی ظرفی یا آوندی که جهان درون آن جای می گیرد‌. و گروهی از کارشناسان دماوند شناسی به واژه دماآوند به معنای گرما یا بخارهای گرمی است که از ستیغ آن پیوسته بیرون می آید نیز اشاره میکنند. باری، هر اسمی که قبلا داشته، اکنون دماوند نام دارد و شناسنامه تاریخ چندین هزار ساله ایران میباشد.

دماوندی ها گویش خاص خود را دارند که کم شبیه به لهجه مازندرانی میباشد.

تاریخچه دماوند

دماوند یکی از کهن ترین و قدیمی ترین شهرهای ایران است که در تاریخ روایی پایه ی آن را به کیومرث، نخستین پادشاه ایران نسبت می دهند . آثار و شواهد بدست آمده حاکی از حضور انسان از کهن ترین دوران حیات بشر در این سرزمین است .

تاریخ مکتوب دماوند به دوران هخامنشیان و یا قبل تر بر میگردد که  متاسفانه نوشته های دقیقی در دسترس نیست .اما اگر بتوان حدود دماوند را با قلعه های اطراف آن که فقط نامی از آنها برجای مانده تعیید کرد و نسبت داد، باید بگوییم که تاریخ دماوند به دوره مادها برمیگردد، یعنی قرن نهم قبل از میلاد مسیح. میتوان گفت که در تقسمات کشوری که در دوره هخامنشیان صورت گرفت دماوند یکی از ایالت های شمالی ایران محسوب میشد.

دماوند در دوره اشکانیان و ساسانیان پیشرفت محسوسی داشت و مورد عنایت حکومت مرکزی بود.بیشتر آثار باستانی که امروزه کشف میشود مربوط به این دو سلسله میباشد. دماوند در دوره اشکانیان و ساسانیان در قلمرو گشنسب شاه بود که تحت نظر حکومت مرکزی قرار داشت.

یک مهر که متعلق به دماوند است و در موزه ی کلکته هند از آن نگهداری میشود دارای تاریخ ۴۰۰ میلادی و متعلق به دوره‌ی ساسانی است. بر روی این مهر نقشی وجود دارد شبیه نقش عقرب است . در سمت راست آن یک ستاره و هلال و در سمت چپ نقش شیری نشسته دیده می شود و در حاشیه آن، نوشته ای به خط پهلوی ساسانی دیده می شود که نام دماوند در آن آمده است.

درباره قله دماوند

کوه دماوند با نام مستعار گنبد گیتی، کمتر از ۸۰ کیلومتر از پایتخت ایران، تهران فاصله دارد. این کوه آتشفشانی با بیش از ۵۶۱۰ متر بلندترین قله رشته کوه البرز و خاورمیانه و همچنین بلندترین کوه آتشفشانی آسیا است که نخستین فوران آن، نزدیک ۱٫۷۸ میلیون سال پیش، رخ داده‌ است.

دماوند یکی از مهمترین نمادهای ملی ایران است. در شاهنامه حماسی فردوسی کوه دماوند جایی است که قهرمان افسانه ای آرش کمان دار، از کمان خود تیری شلیک می کند. گفته می شود این تیر تمام صبح و ظهر را در حال حرکت بوده و به سواحل رودخانه جیحون در آسیای میانه رسیده است. افسانه چنین می گوید که آرش تمام توان خود را برای کشیدن کمان و پرتاب کمان خود به کار گرفته به طوری که با پرتاب آن جان خود را از دست داده است.

جاذبه های گردشگری دماوند

نام مستعار دماوند (یعنی گنبد گیتی) بر گرفته از شعر محمد تقی بهار است، جایی که می فرمایند: ای غول سپید پای در بند، ای گنبد گیتی، ای دماوند.

ارتفاع و شرایط کوه دماوند بسیار شبیه به کوه کلیمانجارو است. شما می توانید از هر طرفی که مد نظرتان است به کوه دماوند صعود کنید. گرچه ساده ترین و رایج ترین مسیر، مسیر جنوبی است و دشوارترین مسیر، مسیر شمالی. کوه دماوند دارای چندین چشمه اب گرم است که از مهمترین آنها چشمه آب گرم لاریجان در دریاچه لار است که گفته می شود آب آن برای درمان زخم و بیماری های پوستی مفید است.

آبشار یخی که در ارتفاع ۵۱۰۰ متری واقع شده است یکی از جاذبه های گردشگری قله دماوند می باشد. این آبشار ۷ متری در تمام طول سال منجمد است و بلندترین آبشار آسیا محسوب می شود. کوه دماوند دوازدهمین کوه برجسته جهان است.

جاذبه های گردشگری دماوند

همانطور که در بالا توضیح دادیم، دماوند داری جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی زیاد است که نظر همگان را به خود جلب میکند. نقاطی که برای تفریح و گشت و گزار مطلوب است و تنها با یکبار سفر به این مناطق مسافر همیشگی آن خواهید شد.

به دلیل فاصله کمی که دماون تا تهران دارد همیشه آخر هفته های شلوغی را تجربه میکند.اینکه بخواهیم گوییم بهترین جاذبه گردشگری دماوند کدام است و کجا قشنگتره کمی سخته.در ادمه مطلب جاهای دیدنی دماوند با من همراه باشید تا آنها را به شما معرفی کنم.

دریاچه تار

دریاچه تار در ۳۰ کیلومتری شرق دماوند و در بین دو کوه دو برار در شمال و زرین کوه در جنوب قرار گرفته و در حدود ۱۱۳ کیلومتری تهران واقع شده است. آب و هوای این منطقه کوهستانی است. منظره زیبای منطقه یک منطقه آبی و تفریحی مناسب را فراهم آورده است و ورزش هایی مانند قایق رانی، شنا به همراه کوهنوردی در این منطقه قابل انجام است.

در فاصله کمی از دریاچه تار، دریاچه ای دیگری وجود دارد به نام دریاچه هویر. هر دوی این دریاچه ها واقع در روستایی به همین نام یعنی روستای هویر قرار دارند. محلی ها به این دو دریاچه ، دریاچه بزرگ و دریاچه کوچک هم میگویند.

اگر قصد سفر به این دریاچه ها را دارید حتما با تجهیزات کامل و لباس گرم بروید. حتی در وسط تابستان شب‌های سردی را در این منطقه خواهید گذراند. ولی حتما پیشنهاد میکنم شبی را در کنار این دریاچه سپری کنید.

دریاچه تار

غار های دماوند

غار رود افشان : این غار در روستای رود افشان از توابع دماوند در رشته کوه های البرز مرکزی واقع شده است. قسمت داخلی غار با سنگ آهک هایی که از سقف آویزان هستند پوشیده شده است. ارتفاع غار به گونه ای است که امکان حرکت ساده را فراهم می آورد. کمی به داخل غار که حرکت میکیند با تاریکی و سرما روبرو خواهید شد.حتما با تجهیزات بروید.

غار بورنیک: غار دیگری که در مسیر دماوند به فیروزکوه واقع شده است کوه بورنیک است که مورد علاقه بسیاری از کوهنوردها و علاقمندان به طبیعت است.

غار رود افشان، بورنیک و بیوک آقا، گل زرد از جاذبه های گردشگری دماوند

غار گل زر: اما غار گل زرد در دشت های زیبای لار واقع شده است. در داخل غار صحنه های زیبایی از استالاکتیت ها و استالاگمیت ها وجود دارد. این غار توسط کربنات کلسیم پوشیده شده که به دلیل پرتوهای نور زیبایی و جذابیت خاصی را به نمایش می گذارد. در داخل غار چند استخر کوچک از آب سرد با فواصل نامنظم دیده می شود.

>> برای اجاره ویلا و خانه سنتی در دماوند کلیک کنید <<

چشمه های دیدنی دماوند

چشمه قلعه دختر: این چشمه در مجاورت محله پل دختر، بین امام زاده هاشم و تپه قلعه دختر در منطقه پلور واقع شده است. چشمه به دلیل وجود قعله ای به نام قلعه دختر که در نزدیکی آن قرار دارد به این نام نامگذاری شده است. آب این چشمه از گروه بی کربنات کلسیم سبک با pH خنثی است. آب این چشمه برای افرادی که دچار اختلالات دستگاه گوراشی هستند مفید می باشد.

جاذبه های گردشگری دماوند و چشمه قلعه دختر (فیروزآباد) ، سیاه سنگ، هرمس و ...

چشمه اعلاء: از چشمه های دیگر دماوند می توان به چشمه اعلا اشاره کرد. چشمه اعلاء در شمال غربی شهر دماوند و در فاصلنه ۳۵۰۰ متری مرکز شهر ، یکی از جاذبه های گردشگری و نقاط دیدنی شهر دماوند به شمار می آید. چشمه اعلاء  از زیر صخره سنگ بزرگی می‌جوشد که در قدیم  با آب این چشمه بخشی از مزارع و باغات دماوند را آبیاری می کردند. ولی امروز مورد استفاده کارخانه آب معدنی دماوند است. محل چشمه و اطراف آن پوشیده از درختان بلند و سرسبزی است که مجموعه را تبدیل به فضای با صفایی کرده و گردشگران را در تابستان و بهار بخود جلب می‌نماید.

چشمه سیاه سنگ: این چشمه در شمال غربی دماوند و در نزدیکی روستای مشا واقع شده .به واسطه آب فراوانی که دارد، سبب شکل‌گیری بسیاری از رودخانه‌ها و آبشارهای اطراف شده است. این چشمه پس از آنکه از دل زمین می جوشد به دره کنار خود جاری میشود و در طول مسیر مناظر زیبا و نابی را پدید آورده است . از جمله‌ی این مناظر وجود چند آبشار بزرگ و کوچک است که در طول سال گردشگران زیادی به سمت خود جلب می‌کند.

چشمه تیز آب: در شمال شهر دماوند و در دو کیلومتری روستای دشتمزار چشمه ای با آب تند و گس از دل زمین میجوشدکه هم زیباس و هم از آن جهت مداوای امراض پوستی استفاده می شود. در فاصله ۵۰۰ متری از چشمه آبشار زیبایی وجود دارد که به همین نام است .آبشار تیزآب

چشمه آبعلی هراز: چشمه آب معدنی آبعلی در شمال روستای آبعلی و در ۶۰کیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد.آب چشمه آبعلی هراز در کنار بستر رود خانه مبارک آباد از زمین می جوشد.خواص درمانی این آب تسکین درد دستگاه گوارش ، کبد ، لوزالمعده و روده و برای تنظیم کلسترول و اسید اوریک است.وجودco2 در آب این چشمه موجب تنظیم دستگاه گوارش و هضم سریع غذا می شود.

چشمه دیو آسیاب: این چشمه که میتوان از آن به دریاچه هم نام برد در مرز بین تهران و مازندران میباشد.چشمه دیو آسیبا در دشت لار واقع شده و به دلیل نزدیکی چشمه دیو آسیاب به قله دماوند، آب این چشمه گوگردی است، بنابراین وقتی به آن نزدیک میشوید بوی گوگر را متوجه خواهید شد، این چشمه آبی ترش مزه دارد.

برج شیخ شبلی

برج شیخ شبلی در شرق دماوند قرار گرفته است. ساختار آن به شکل مخروطی و از سنگ آهک و آجر ساخته شده است و قدمت آن به قرن چهارم و پنجم هجری قمری برمیگردد. برج شیخ شبلی در ابتدا به صورت هشت ضلعی ساده ساخته شده و بعدها به شکل آجرکاری (به سبک سلجوقیان) در آمد. این برج را می توان با بناهای عصر سامانی در بخارا مقایسه کرد.

برج شیخ شبلی

مسجد جامع دماوند

این مسجد در شرق شهر دماوند واقع شده و چندین بار مرمت شده است. تنها بقایای این مسجد یک مناره ساده است که روی یک ستون آجری بنا شده است. این مسجد به دوره سلجوقیان بر می گردد و به دلیل زلزله های رخ داده شده مسجد آسیب دیده و دوباره تعمیر شده است. اصل بنای اولیه یک آتشکده بوده که بعد ورود اسلام به ایران به مسجد تغییر کاربری داده شده است.

مسجد جامع دماوند

رودخانه تاررود

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری دماوند تاررود است. رودخانه دماوند از دو شاخه اصلی، یکی به نام رودخانه تار که از پایین دست دریاچه‌ تار سرچشمه می‌گیرد و دیگری به نام رودخانه رودبار (چشمه اعلا) تشکیل شده است. این رودخانه پس از عبور از وسط شهرستان دماوند در امتداد جنوب‌غربی به سوی روستاهای پایین دست سرازیر می‌شود. این رودخانه در ادامه مسیر خود به دشت ورامین میرسد.

رودخانه تاررود دماوند

گورستان تاریخی گیلیارد (گوستان یهودیان)

گورستان تاریخی گیلیارد در خرداد ۱۳۹۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌ است و رتبه هفتاد و سومین اثر ثبت شده از شهرستان دماوند در فهرست آثار ملی کشور را دارد.دماوند از مراکز مهم یهودیان ایران بود و گورستان کهن آنان به‌نام «گیلعاد» (گلعاد / گیلیاد / گیلیارد) هنوز پابرجاست. یهودیان دماوند بقایای اُسرای بنی‌اسرائیل هستند که در زمان حمله‌ی آشور به گیلعاد (جلعاد) دماوند کوچانده شدند.

طبق نوشته های کتب تاریخی ، در سال ۷۴۱ ق.م پادشاه آشور حدود شصت هزارنفر یهودی را از آشور به ایران تبعید کرد.یهودیان تبعید شده از طریق « شوش» عبور داده شدند تا به دامنه البرز رسیدند. موقعی که کوههای سر به فلک کشیده البرز را دیدند خیال کردند به انتهای دنیا رسیده اند.(از دماوند به عنوان پایان دنیا هم نام میبردند) در آن موقع سرزمین « گیلیارد» فعلی سرسبز و خرم بود.به دلیل وجود باغات و سرسبزی شلنبه، یهودیان مهاجر در مکانی بین جیلار کنونی و روستای شلنبه ساکن شدند و نام آن را « گیلعاد» گذاشتند. یهودیان به زراعت و دامداری مشغول شدند و در طول زمان به آن عادت کردن و دماوند را وطن دوم خود شناختند . تا جایی که به نصایح « عزرای کاتب» که برای برگرداندن آنها به دماوند آمده بود گوش نکردند.

گورستانی گیلیارد که می گویند تونل و راه زیرزمینی به اورشلیم دارد، این گورستان هم نام سرزمینی است در کرانه شرق رود اردن و یکی از ۱۸ مکان مقدس یهودیان جهان. شاید بتوان به جرات گفت این گورستان از دوران آشور تا هم اکنون قدمت دارد.

گورستان گیلیارد دماوند

سوغات دماوند 

  • آب معدنی دماوند
  • عسل، گردو، حلوا لوز، توتک، آب نبات کیلانی، نان محلی

محصولات طبیعی

  • قیسی، گردو، سیب درختی، هلو، گل های زمینی، سیب زمینی، صیفی جات (کدو، خیار)

صنایع دستی

  • فرش، گلیم، سفره محلی
  • معرق کاری و منبت کاری

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۴.۶ / ۵. میزان امتیاز ۱۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 2 =