Warning: Use of undefined constant DISABLE_WP_CRON - assumed 'DISABLE_WP_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/vilapila/public_html/blog/wp-config.php on line 47
چک لیستی از وسایل ضروری جنگل نوردی | مجله اینترنتی ویلاپیلا Skip to content
صفحه اصلی » راهنمای سفر » چک لیستی از وسایل ضروری برای سفر به جنگل

چک لیستی از وسایل ضروری برای سفر به جنگل

14 وسایل جنگل نوردی
فهرست عناوین مقاله
زمان مطالعه ۶ دقیقه
۵
(۱)

هیچ فرقی نمی‌کند که قصد ماندن و کمپینگ در جنگل را دارید یا اینکه کلا بخواهید چند روزی را دور از خانه و هیاهوی شهر باشید، در کل نیازمندِ، یکسری وسایل ضروری که حتما باید در اختیارتان باشد. امروز در این مقاله از ویلاپیلا، قصد داریم چک لیستی از وسایل ضروری جنگل نوردی را معرفی کنیم و بدانید که در چنین شرایطی چه چیزهایی با خود به همراه داشته باشید.

۱۴ ابزار ضروری برای سفر به جنگل

اصلا مهم نیست که چند روز را برای این مسافرت در نظر گرفته‌اید در همه حال باید ابزار مناسب را به همراه داشته باشید. اگر این وسایل ضروری برای سفر به جنگل را با خود داشته باشید، شک نکنید که همه چیز برای سفر مهیاست و نباید نگران چیزی باشید!

کبریت یا فندک برای درست کردن آتش

کبریت یا فندک برای درست کردن آتش

برای یک سفر رویایی به جنگل، هیچ چیزی مهم‌تر از غذا، آب، گرما و خواب وجود ندارد. چیزی که با آن بتوانید آتش درست کنید، بدون کبریت یا فندک نمی‌توانید غذا درست کنید، آب جوش بیاورید و یا گرم بمانید!

چیزی که با آن بتوانید آتش درست کنید می‎تواند مختلف باشد. بسته به نیاز و امکاناتی که دارید، حتما سعی کنید که این وسیله را در کوله‌پشتی خود داشته باشید.

چاقو و ابزار چندکاره

اینکه بخواهید از ابزارهای چندکاره یا چاقوی مسافرتی استفاده کنید، یک تصمیم کاملا شخصی است. در کل ابزاری که دارای ویژگی‏‌های مطابق با مهارت‎‌های شما و نوع نیازی باشد که ممکن است به آن احتیاج پیدا کنید. از همه مهمتر باید حواستان باشد که خیلی بزرگ و سنگین نباشد!

بعضی از افراد با داشتن یک چاقوی مسافرتی ساده کارشان راه می‌افتد و با همان چاقو بسیاری از کارها را انجام می‌دهند. ولی برخی دیگر دوست دارند که یک ابزار چندکاره داشته باشند. هیچ فرقی نمی‌کند. ابزاری را انتخاب کنید با آن احساس آرامش بیشتری را دارید.

نقشه‌ی کامل مسیر

نقشه‌ی کامل مسیر

یکی دیگر از چک لیستی از وسایل ضروری جنگل نوردی داشتن نقشه‌ی کامل مسیر است. حتی اگر به یک پیاده‌روی کوتاه و یک روزه در یک منطقه آشنا هم می‌روید، یک نقشه کامل از مسیر را با خود به همراه داشته باشید. اگرچه امکان گم شدن در یک پیاده‎‌روی کوتاه خیلی کم است، ولی داشتن یک نقشه‌ی مکانی که در آن قرار دارید، بسیار مهم است.

اگر هم از آن هیچ استفاده‌ای نکنید، باز هم یادگیری نحوه خواندن نقشه، یک کار بسیار هوشمندانه است. این کار به شما کمک خواهد کرد که در مواقع ضروری مسیر خود را پیدا کنید!

قطب نما

دقیقاً مثل داشتن نقشه، قطب‌نما هم یکی دیگر از چک لیستی از وسایل ضروری جنگل نوردی است. درست است که این روزها تمامی گوشی‌های هوشمند این وسیله را در خود دارند. ولی خوب است که یک قطب نمای آنالوگ هم با خود داشته باشید و کار کردن با آن را نیز بدانید.

جعبه کمک‌های اولیه

وسایل جنگل نوردی - جعبه کمک های اولیه

داشتن جعبه کمک‌های اولیه! پیشنهاد ما به شما این است که خود را فقط محدود به وسایلی که در جعبه است نکنید. پمادهای آنتی بیوتیک برای بریدگی‌‎ها و خراش‌‎ها، پد و گاز برای زخم‌های بزرگتر، آتل در مورد شکستگی‌ها، نوارهای استردار برای کمک به بسته شدن زخم‎‌ها و… از جمله وسایلی است که بد نیست در جعبه کمک‌های اولیه خود داشته باشید.

پیشنهاد میشود که همیشه دو عدد جعبه کمک‌های اولیه با خود داشته باشید. یکی در کوله و دیگری در ماشین‌تان که خیالتان از هر بابت راحت باشد.

سوت با صدای بلند برای مواقع اضطراری

داشتن یک سوت خوب و بلند هم یکی دیگر وسایل جنگل نوردی است. و فضای زیادی هم اشغال نمی‌کند، چرا که در جنگل احتمال هر خطری وجود دارد و باید از هر لحاظ آمادگی داشته باشید.

یک سوت با ظرفیت صدای حداقل decibel 100 (صوت شناسی) مناسب است. خوب است که حتما سوت را مثل یک گردن‌بند به خود متصل کنید و همیشه جلوی دستتان باشد.

طناب پاراکورد

طناب پاراکورد

اگر به صورت حرفه‌ای اهل کمپ کردن یا کوهنوردی و یا جنگل‌گرد باشید، می‌دانید که طناب پاراکورد یکی از اصلی‌ترین ابزارهایی است که باید با خود به همراه داشته باشید.

پاراکورد از نایلون سبک و محکم و چند رشته فیبر ساخته شده است. پاراکورد از ابزارهای ضروری برای سفر به جنگل است. از این وسیله می‌توانید برای ترمیم وسایل، برای ساختن قلاب ماهیگیری و خیلی کارهای دیگر استفاده کرد.

آب تصفیه کن

یک انسان می‌تواند به صورت متوسط، تا سه روز بدون آب زنده بماند. این جمله کاملا صحیح است. ولی شما باید همیشه در سفرهای خود، یک آب تصفیه کن سفری با خود به همراه داشته باشید. در بدترین حالت ممکنه که آبی را به سختی جمع کنید و از آن استفاده کنید. پس حتما نیاز دارید که این آب را تصفیه کنید تا مشکلی برای سلامت و گوارشتان پیش نیاید! شاید هم از این آب بخواهید برای تمیز کردن زخم‎‌ها، شستن و یا پخت غذا استفاده کنید. پس از اهمیت این وسیله نیز غافل نشوید!

چراغ قوه / لامپ سری

چراغ قوه / لامپ سری

در سفر به جنگل و کمپ کردن، هیچ چیزی سخت‌تر از گیر افتادن در شرایط اضطراری و گم شدن در شب نیست. همیشه خود را عادت دهید که حتی اگر فقط قصد پیاده‌‎روی یک روزه در اطراف شهر را دارید، یک چراغ قوه و یا یک لامپ سری در کیف خود داشته باشید. این هم یکی دیگر از ابزارهای ضروری برای سفر به جنگل برای شماست!

آینه نجات

آینه نجات به طور کلی یکی از ابزارهایی است که در سفر استفاده می‌شود. با استفاده از این آینه می‌توانید برای منعکس کردن نور برای نشان دادن موقعیت خود در مواقع ضروری استفاده کنید. فرض کنید که در جنگل گم شده‌اید و با استفاده از این وسیله می‌توانید به هلیکوپتر نجات و… با بازتاب نور نشان دهید که دقیقا کجا هستید.

پتو فضایی مسافرتی

پتو فضایی مسافرتی

گرم ماندن در شرایط سخت از مواردی است که هیچ وقت نمی‌توانید آن را پیش‌بینی کنید. دمای هوا در بسیاری از مناطق حتی در فصول گرم سال هم ممکن است پس از غروب خورشید، به سرعت کاهش پیدا کند. این امر در مناطق کوهستانی بسیار رایج است.

رطوبت و جاهای نم‌دار هم می‎تواند تأثیر زیادی در توانایی بدن در حفظ گرما داشته باشد. حتی اگر دمای روز گرم باشد و لباس یا بدن شما خیس شده باشد! در چنین شرایطی مجبور میشوید، از چیزی استفاده کنید تا دمای بدن خود را متعادل کنید.

پتوهای مسافرتی که برای این کار طراحی شده‎‌اند، جایگزین کیسه خواب نیستند، ولی در چنین سفرهایی کاملا مناسب هستند. این پتوها بدن شما را گرم نگه می‌دارد و باعث می‌شود که گرم و خشک بمانید.

البته جالب است که بدانید این پتوها تنها ابزاری برای گرم نگه داشتن شما نیستند! از آن می‌توانید مثل همان آینه نجات استفاده کنید و از بازتاب نورش بهره بگیرید. حتی می‎توانید از آن به عنوان زیرانداز و… هم استفاده کنید.

مکان یاب و یا GPS

مکان یاب و یا GPS     

در بالا به داشتن نقشه و قطب نما اشاره شد. ولی به همراه داشتن فناوری‌های مدرن هم می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند. با این ابزارها می‌توانید موقعیت مکانی خود را خیلی دقیق برای هر کس که بخواهید بفرستید. برخی از این GPSها نیازی به سیگنال تلفن همراه احتیاج ندارد و مختصات GPS شما را هر چقدر هم دور باشد به هرکس که بخواهید منتقل می‎کند.

غذای پر انرژی و آب آشامیدنی

میزان و نوع غذا بسته به سفرتان متفاوت است. همچنین اگر علاقه‌‎مند به آشپزی در طبیعت هستید، به همراه داشتن لوازم آشپزی مانند اجاق گاز و ظروف پخت و پز الزامی می‌باشد.

زیرانداز

همراه داشتن یک زیرانداز ضد آب، نرم، ضخیم و مقاوم هم یکی دیگر از وسایل جنگل نوردی است. ضدآب بودن و ضخامت زیرانداز یکی از مهم‌ترین خصوصیات این وسیله است. چرا که ضمن راحتی هنگام استفاده از ورود آب و رطوبت جلوگیری کند.

از دیگر خصوصیات زیرانداز مناسب می‌توان به نوع الیاف و بافت آن اشاره کرد. وزن سبک و داشتن مقاومت بالا به‌طوری که به‌راحتی پاره یا آسیب نبیند. همچنین یک زیرانداز مسافرتی مرغوب قابلیت شستشوی آسان، وزن سبک، حمل‌ونقل آسان و حجم کم.

جمع‌بندی و حرف آخر

تمامی این مواردی که گفته شد، از جمله نکاتی بود که هنگام جنگل‌گردی و یا کمپ کردن باید مدنظر قرار دهید. همان‌طور که گفته شد اصلا مهم نیست که چند روز را برای این کار در نظر گرفته‌اید، خوب است که تمامی جوانب را رعایت کنید و نه چیزی زیادتر از نیاز ببرید و نه کمتر از چیزهایی که گفته شد. چرا که سلامت و در امان بودن شما یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که در چنین شرایطی باید حتما مدنظر قرار دهید.

ویلاپیلا

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − پنج =