Warning: Use of undefined constant DISABLE_WP_CRON - assumed 'DISABLE_WP_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/vilapila/public_html/blog/wp-config.php on line 47
معرفی جاهای دیدنی اردبیل + راهنمای سفر | مجله اینترنتی ویلاپیلا Skip to content
صفحه اصلی » راهنمای سفر » راهنمای سفر و جاذبه‌های دیدنی شهر اردبیل

راهنمای سفر و جاذبه‌های دیدنی شهر اردبیل

جاذبه‌های دیدنی و تفریحات اردبیل : راهنمای سفر
فهرست عناوین مقاله
زمان مطالعه ۶ دقیقه
۵
(۲)

در حال تحقیق در مورد جاهای دیدنی اردبیل هستید تا در هنگام سفر از آنها دیدن کنید؟ شاید اولین چیزی که در مورد اردبیل بشنوید هوای سرد آن باشد. اردبیل گرچه مانند قلب مرد آهنین سرد است؛ اما خون گرم‌ترین و مهربان‌ترین گروه قومی زبانی ایران یعنی آذری‌ها در این شهر زیبا ساکن هستند.

مردم این شهر به زبان آذری / ترکی صحبت می‌کنند. اردبیل گواهی واقعی بر تاریخ پرافتخار آذری‌ها است و از نظر فرهنگی، مناظر طبیعی، تاریخی و جاذبه‌های گردشگری، جذابیت‌های خاص خود را دارد که هنگام سفر به اردبیل نباید از آنها غافل شد. در مطلب امروز ویلاپیلا قصد داریم شما را با جاهای دیدنی اردبیل آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

راهنمای سفر به اردبیل

با توجه به آثار تاریخی گردآوری شده از اطراف شهر، می‌توان حدس زد که اردبیل قدمت تاریخی دارد. اردبیل در کتاب بزرگ اوستا، کتاب مقدس زرتشتیان، از آن به‌عنوان «سرزمین مقدس» یا «شهر مقدس» یاد شده است و احتمالاً قدمت پیدایش اردبیل به اوایل سلسله هخامنشیان بازمی‌گردد. اردبیل در ارتفاع ۱۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و چیزی بیش از ۶۰۰۰۰۰ شهروند دارد.

این شهر زیبا هم مانند برخی دیگر از شهرهای ایران از دو قسمت تاریخی و مدرن تشکیل شده است به همین خاطر مثالی عالی از این موضوع است که چگونه مدرنیته و بافت شهری سنتی می‌توانند به طور مسالمت آمیزی با یک منطقه شهری در شمال غرب ایران ترکیب شوند.

طبیعت اطراف آن تنوع گسترده‌ای از گیاهان و جانوران را ارائه می‌کند که به علت قرارگیری شهر در دامنه کوه‌های آتشفشانی فعال سبلان است که امروزه بی‌صدا بر شهر زیبا نظارت می‌کند. با این حال عوامل دیگری باعث شناخته شدن این شهر تاریخی در سطح جهانی شده است.

چیزهایی مانند شگفتی‌های معماری متنوع آن در دوره‌ها و سلسله‌های مختلف، فرهنگ بسیار گسترده، فرش‌های دست‌بافت نفیس، چشمه‌های گرم و سرد سرشار از مواد معدنی، و روستاهای قدیمی مرموز هزاران گردشگر را به این شهر مقدس می‌کشاند.

جاهای دیدنی اردبیل

همان‌طور که گفتیم، اردبیل دارای آثار تاریخی بسیار چشم نوازی مانند مساجد، خانه‌ها، حمام‌ها و مناظر طبیعی در داخل یا اطراف شهر است. ما قصد داریم در راهنمای سفر به اردبیل خود به بررسی آنها بپردازیم:

مجموعه خانقاه و بقعه شیخ صفی‌الدین

مجموعه خانقاه و بقعه شیخ صفی‌الدین

مقبره شیخ صفی‌الدین اردبیلی یکی از ارزشمندترین بنای تاریخی اردبیل است که باید از آن دیدن کرد. هیچ راهنمای سفری به اردبیل را نمی‌توانید پیدا کنید که به این جاذبه گردشگری اشاره‌ای نکرده باشد. مقبره شیخ صفی‌الدین در یونسکو به عنوان یک میراث جهانی به ثبت رسیده است.

 گروه شیخ صفی‌الدین یک شهر کوچک با بازارها، میدان‌ها، بخش‌های مذهبی، ادارات، بیمارستان و مدرسه است. این مقبره به دست پسر خود شیخ صفی‌الدین، صدرالدین موسی ساخته شده است، نمایانگر بهترین هنر معماری برخی از سلسله‌های مهم تاریخی ایران مانند صفویه، ایلخانی و سلسله‌های تیموری است.

مقبره شیخ صفی که در دل بافت تاریخی اردبیل قرار دارد از چهار صحن تشکیل شده است. مهم‌ترین صحن، صحن بزرگی که ساختمان‌های اصلی در اطراف آن قرار دارد، صحن کوچک که در حد فاصل باغچه و صحن بزرگ است و صحن جنوبی که به آن شهید گاه می‌گویند.

طراحی مقبره ترکیبی بی عیب و نقص از تأثیرات معماری دوره‌های مختلف و سلسله‌های مختلف است که به قدرت رسیدند و پس از آن به دست فاتحان آنها سقوط کردند. تغییرات در الگوها و طرح‌ها فصل‌های مختلف تاریخ ایران را به تصویر می‌کشد. مسیر حرم شیخ به هفت بخش تقسیم می‌شود که نشان‌دهنده هفت مرحله عرفان صوفیانه است و با هشت دروازه جدا می‌شود که منعکس‌کننده نگرش‌های هشت‌گانه تصوف است.

شهریئری مشکین شهر اردبیل

شهریئری مشکین شهر اردبیل

شاید به این فکر کنید که چه چیزی می‌تواند جاهای دیدنی اردبیل را تکمیل کند؟

پاسخ شما یک منطقه مرموز و مملو از پیکره‌های سنگی عظیم است که به صورت انسان‌های بدون دهان ساخته شده‌اند که قدمت آنها به ۸۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد. این محوطه تاریخی که ۴۰۰ هکتار است در مشکین شهر اردبیل قرار گرفته و شهریئری نام دارد.

منطقه تاریخی اسرارآمیز شهریئری درست خارج از شهرستان مشکین شهر و در ۶۵ کیلومتری اردبیل قرار دارد. این منطقه مرموز دارای سه جاذبه اصلی دژ نظامی، معبد و تپه‌ای باستانی به نام قوشا تپه است. قدمت قلعه و معبد شهریئری به ۱۴۵۰ سال قبل از میلاد و قوشا تپه متعلق به ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد است.

سرعین

سرعین یکی از جاذبه‌های دیدنی و تفریحات اردبیل

در فاصله چند قدمی اردبیل، البته اگر ماشین دارید، شهر کوهستانی سرعین قرار دارد. سرعین به‌خاطر چشمه‌های آب‌های گرم و سرد طبیعی و متعددی که دارد میزبان گردشگران متفاوتی در فصل تابستان خواهد بود. تعداد نامحدودی از چشمه‌های آب گرم و سرد که به عنوان درمان سنتی بیماری‌های جسمی و روحی استفاده می‌شود، تنها جاذبه گردشگری سرعین نیست.

درست در حومه شهر، طبیعت وحشی دست نخورده کوهپایه‌های سبلان با مناظر وسیعی از فضای سبز صاف که برای کشاورزی عسل عالی است، به چشم می‌خورد. کوهپایه‌های سبلان نه تنها در زمستان‌ها محل تکثیر زنبورهای عسل است، بلکه میزبان ییلاق یک قبیله ایرانی باستانی به نام ایل شاهسون نیز می‌باشد.

زیارتگاه شیخ جبرائیل

زیارتگاه شیخ جبرائیل

بقعه شیخ جبرائیل یا بقعه کلخوران آرامگاه جد سلاطین صفوی و پدر شیخ صفی‌الدین است که در ۳ کیلومتری اردبیل و در روستای کلخوران واقع شده است. پرده‌ها و فرش‌های نفیسی که در آن زمان استفاده می‌شدند حالا وجود ندارند. شیر و پلنگی که در دو طرف درب ورودی کشیده شده‌اند و با زنجیر به هم بسته شده‌اند یکی از سبک‌های نقاشی دوران صفوی است.

پل ابراهیم آباد

پل ابراهیم آباد

پل ابراهیم آباد که قدمت آن به دوران صفویه می‌رسد یکی از قدیمی‌ترین پل‌های اردبیل است. این پل ۳۶ متری دارای ۳ طاق است و بر روی رودخانه بالیقو ساخته شده است. این پل هم در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

دریاچه نئور 

دریاچه نئور یکی از جاذبه‌های دیدنی و تفریحات اردبیل

دریاچه نئور که در دره‌های کوه باغرو در نزدیکی تالش قرار دارد، بزرگ‌ترین دریاچه استان اردبیل و یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های ایران است. این دریاچه خیره‌کننده و اطراف آن یکی از مکان‌های کمپینگ مورد علاقه اردبیل و انتخابی عالی برای گشت و گذار در طبیعت است. مزارع اطراف این دریاچه پوشیده از انواع گل‌های وحشی و گیاهانی است که منظره‌ای خیره کننده را ایجاد می‌کند.

اگر در هنگام سفر به اردبیل و بازدید از دریاچه نئور خوش شانس باشید، علاوه بر اسب‌هایی که در دره پرسه می‌زنند، چندین نوع پرنده را خواهید دید. دریاچه نئور مجموعه وسیعی از فعالیت‌ها مانند کمپینگ، ماهیگیری و اسب سواری در جاده‌ای باشکوه و منتهی به روستای سوباتان را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد.

گردنه حیران

گردنه حیران

گردنه حیران جاده‌ای بین آستارا در استان گیلان و اردبیل است. این جاده با داشتن کوه‌های سرسبز در یک طرف و جنگل‌های هیرکانی از طرف دیگر یکی از خیره کننده‌ترین مسیرهای ایران است. با سفر در این جاده، این شانس را دارید که از مناظر خیره کننده لذت ببرید، از روستاهای اطراف دیدن کنید و حتی سوار تله کابین شوید.

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو یکی از زیباترین جنگل‌های ایران و یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری ایران است. این جنگل باشکوه به خاطر مزارع بابونه منحصربه‌فردش معروف است که در فصل بهار بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کند.

علاوه بر لذت بردن از زیبایی و فضای دلنشین جنگل، می‌توان در زمین مجهز اسکی روی چمن را انتخاب کرد و یا در چشمه آب گرم واقع در دل جنگل استراحت کرد. جنگل فندقلو پوشیده از انواع گل ها و گیاهان دارویی است و زیستگاه طبیعی بسیاری از گونه‌های جانوری مانند گرگ، روباه، خرس و غزال است. جنگل فندقلو یکی از بهترین انتخاب‌ها برای طبیعت دوستان است.

کوه سبلان

کوه سبلان یکی از جاذبه‌های دیدنی و تفریحات اردبیل

کوه سبلان (۴۸۱۱ متر) در رشته کوه البرز و در ۳۵ کیلومتری شرق اردبیل قرار دارد و پس از دماوند و علم کوه سومین قله برجسته ایران است. این کوه با آتشفشان فعالی که دارد هر ساله با کمک طبیعت دیدنی، پیست اسکی و چشمه‌های آب گرم، کوهنوردان زیادی را به خود جذب می‌کند.

مسجد جامع اردبیل

مسجد جامع اردبیل که به مسجد جمعه نیز معروف بوده یکی از قدیمی‌ترین بناهای اردبیل است. قدمت این مسجد به دوره سلجوقیان باز می‌گردد. بنای اولیه با حمله مغول‌ها به ایران در قرن دوازدهم ویران شد. امروزه تنها بخش‌هایی از این مسجد باقی مانده است. مسجد جامع اردبیل در مجاورت یک آتشکده قدیمی قرار دارد که نشان از همزیستی ادیان مختلف در ایران دارد.

بازار اردبیل

بازار باستانی اردبیل یکی دیگر از بازارهای معروف سنتی ایران است. در ساختار کنونی این بازار آثاری از ادوار مختلف تاریخ ایران مانند سلسله‌های سلجوقی، قاجار، صفویه و زند وجود دارد. بازار اردبیل یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری مهم در ایران است و یک انتخاب عالی برای خرید سوغات، صنایع دستی و محصولات محلی است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۲

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + سیزده =