Skip to content
صفحه اصلی » بومگردی » 20 مکان توریستی شگفت‌انگیز سرتاسر ایران که تا بحال ندیدید

۲۰ مکان توریستی شگفت‌انگیز سرتاسر ایران که تا بحال ندیدید

مکان‌های توریستی شگفت انگیز ایران
فهرست عناوین مقاله
زمان مطالعه ۷ دقیقه
۰
(۰)

ایران از لحاظ تاریخی، فرهنگی و طبیعت جاذبه‌های بسار زیادی دارد که باید حتما از آن‌ها بازید کرد. در این پست ویلاپیلا ما ۲۰ مکان توریستی شگفت انگیز سرتاسر ایران را به شما معرفی خواهیم کرد تا در صورت سفر به هر یک از استان‌ها و شهر‌های مورد نظر از این مکان‌های توریستی دیدن کنید و آن‌ها را از دست ندهید.

پرسپولیس شیراز بهترین مکان توریستی ایران

زمانی پایتخت نخستین امپراطوری پارس بود و زادگاه تمدن پارسی می‌باشد. پرسپولیس در ۷۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز و در جنوب استان فارس واقع شده است. پرسپولیس دارای مساحت ۱۲۵۰۰۰ متر مربع است و در طی ۵۰ سال توسط داریوش اول و جانشینان وی ساخته شده است. شما در این مکان می‌توانید کتیبه‌ها و معماری‌های بی‌نظیری را مشاهده کنید.

پرسپولیس شیراز بهترین مکان توریستی ایران

دره ستارگان قشم مکان توریستی شگفت انگیز ایران

قشم طبیعت بکر و دنیایی پر رمز و راز را ارائه می‌دهد اما مکان توریستی شگفت انگیزی که نباید آن را از دست بدهید دره ستارگان است. در این منطقه بر اثر فرسایش خاک، سنگ‌ها و ماسه‌ها تصاویری ایجاد شده‌اند که با کمی تخیل می‌توان شکل حیوانات، دست، صورت و چیز‌های دیگر را مشاهده کرد. دره ستارگان در ۵ کیلومتری ساحل جنوبی جزیره قشم واقع شده است و دارای قدمت ۲ میلیون سالی است.

دره ستارگان قشم مکان توریستی شگفت انگیز ایران

چُغازَنبیل بهترین مکان توریستی شوش

اولین سایت ایرانی که در یونسکو به ثبت رسید چغازنبیل شوش بود که یک زیگورات قرن سیزدهم قبل از میلاد در استان خوزستان می‌باشد. چغازنبیل در واقع مکانی است که حدود ۱۲۵۰ سال قبل از میلاد مسیح توسط ایلامی‌ها برای نیایش و مناجات با خدا ساخته شد. این منطقه در مرتفع‌ترین نقطه مرکزی شهر شوش ساخته شده است.

چغازنبیل بهترین مکان توریستی شوش

قلعه بابک آذربایجان شرقی

قلعه بابک در فاصله ۱.۵ ساعته از اهر و ۳ ساعته تبریز قرار دارد. نزدیکترین شهر به قلعه بابک کلیبر است و از جاده کلیبر تا قلعه بابک باید ۳ کیلومتر را طی کنید. قلعه بابک به دوره ساسانیان تعلق دارد و دارای آثار تاریخی می‌باشد و جزو آثار ملی به ثبت رسیده است.

قلعه بابک در آذربایجان شرقی

مسجد نصیر الملک شیراز

قدم زدن در داخل مسجد ناصر الملک بسیار آرامش بخش است. این مسجد با نام مستعار مسجد صورتی شناخته می‌شود که علت آن هم کاشی‌های گلگون و سرخ است. این مسجد یکی از زیباترین مساجد ایران است که در محله گود عریان در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی شاه چراغ و کوچه نصیر الملک قرار گرفته است. این مسجد هم در سال ۵۸ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد نصیرالملک در شیراز

تالاب انزلی گیلان

در تالاب انزلی یا مرداب انزلی می‌توان گونه‌های مختلف پرندگان را مشاهده کرد و یکی از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های طبیعی ایران محسوب می‌شود. تالاب انزلی دارای مساحت ۲۰ هزار هکتاری است و در استان گیلان قرار دارد.

تالاب انزلی در رشت

جاده زیبا و خاطره‌انگیز چالوس

اگر به شمال سفر می‌کنید حتما جاده چالوس را برای سفر خود انتخاب کنید. جاده‌های شیب دار که در دامنه کوه پایین می‌آیند، تونل‌های ساخته شده از سنگ، چشمه‌های طبیعی و غیره همه باعث شده‌اند که این مسیر به یک مکان توریستی شگفت انگیز تبدیل شود.

جاده توریتی و زیبای چالوس در شمال ایران

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان که با نام میدان شاه و میدان امام شناخته می‌شود در مرکز شهر اصفهان واقع شده است و در چهار طرف آن می‌توان بنا‌های تاریخی عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد شاه یا مسجد امام و سردر قیصریه را مشاهده کرد. در اطراف میدان نقش جهان می‌توان دویست حجره دو طبقه که در آن‌ها صنایع دستی اصفهان عرضه می‌شود را بازدید کرد.

میدان تاریخی و زیبای نقش جهان

سیستم هیدرولیکی تاریخی شوشتر

سیستم هیدرولیکی تاریخی شوشتر که یک شاهکار مهندسی است یک سیستم آبیاری باستانی با قدمت ۵ قرن قبل از میلاد است. به خاطر مکانیسم آبیاری و گونه‌های پرنده‌هایی که در این مکان زندگی می‌کنند این منطقه به به یک مکان توریستی شگفت انگیز تبدیل شده است.

سیستم آبیاری شوشتر

سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل اصفهان یکی از پل‌های موجود در ایران است که قدم زدن در امتداد معماری شگفت انگیز آن در رودخانه زاینده رود برای هر مسافری ضروری است. این مکان در سال ۱۳۱۰ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سی و سه پل اصفهان

خانه طباطبایی کاشان

نقاشی‌های دیواری با شکوه، حیاط‌های بزرگ پر از درخت انار همان چیزی است که شما در خانه طباطبایی کاشان می‌توانید مشاهده کنید. این شهر بسیار گرم است و بهتر است در فصل بهار به کاشان سفر کنید و از جشنواره گلاب هم لذت ببرید.

خانه طباطبایی در کاشان

حرم شیخ صفی الدین اردبیلی

این حرم در اردبیل و شمال باختری ایران واقع شده است و مقبره رهبر عرفای صوفی شیخ صفی الدین است. مناطق مختلفی از جمله کتابخانه، مسجد، مدرسه و مقبره این سایت را تشکیل می‌دهند و معماری آن مطابق با اصول عرفان صوفی است. در این مکان می‌توان مقبره شاه اسماعیل اول و مادر شاه اسماعیل را هم مشاهده کرد. حرم شیخ صفی الدین اردبیلی هم در یونسکو به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حرم شخ صفی‌الدین اردبیلی

برج کبوتر خان اصفهان جاذبه گردشگری ایران

برج کبوتر یا کبوتر خان اصفهان یک مکان توریستی شگفت انگیز ایران است. در اطراف اصفهان چیزی حدود ۳ هزار برج کبوتر وجود دارد که در هر کدام از این برج‌ها به خصوص در برج کبوتر خانه اصفهان گاهی تا ۲۵۰۰۰ کبوتر هم وجود داشته است.

برج کبوتر اصفهان

معبد چک چک یزد یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران

چک چک یک معبد زرتشتی است که در خارج از یزد و شهرستان اردکان واقع شده است. مهم‌ترین مکان زیارتی زرتشتیان در ایران که بسیاری از زرتشیان همه ساله از آن بازدید می‌کنند معبد چک چک است. نام این معبد از صدای قطره‌های آبی که از صخره می‌چکد گرفته شده است.

معبد باستانی چک چک

قلعه رودخان رشت

این قلعه نظامی در ابتدا در دوره ساسانیان روی دو کوه ساخته شد و چند قرن بعد بازسازی شد. قلعه رودخان به عنوان قلعه هزار پله شناخته می‌شود چون که باید تعداد زیادی از پله‌ها را برای صعود به قلعه طی کنید. این قطعه در ۳۰ کیلومتری شهر فومن قرار دارد و دارای ۶۵ برج و بارو و دیواری به طول ۱۵۰۰ متر است.

قلعه رودخان، قبعه‌ای در عماق جنگل های رشت

غار کاتالخور یا کوه خورشید زنجان

این غار در کمتر از یک قرن پیش کشف شده و گفته می‌شود که به دوره ژوراسیک باز می‌گردد. این غار در خارج از زنجان قرار دارد (۱۲۰ کیلومتری جنوب شهر زنجان و ۴۱۰ کیلومتری تهران) و گرچه کمتر از غار علی صدر بازید می‌شود اما تصور می‌شود که این دو غار به هم وصل شده‌اند.

غار کاتالخور یا کوه خورشید زنجان

مقبره حافظ مشهورترین مکان توریستی شیراز

اگر قصد بازدید از یک شاعر فارسی زبان را دارید حتما از مقبره حافظه بازدید کنید. در هنگام عصر در باغ‌های آرامگاه قدم بزنید تا گردشگران و افراد محلی را مشاهده کنید که اشعار حافظ را مطالعه می کنند.

مقبره حافظ مشهورترین مکان توریستی شیراز

بهترین مکان توریستی هرمزگان کجاست؟ جزیره هرمز

با سفر به جزیره هرمز می‌توان با طبیعت رویایی و پر آرامشی روبرو شد. سایه‌هایی از رنگ قرمز، زرد و نارنجی منطقه هرمز را پوشانده است که با ترکیب رنگ آبی دریا زیبایی خاصی را ایجاد می‌کند. جزیره هرمز مکان مناسبی برای علاقمندان به زمین شناسی و طبیعت گردی است و می‌توان در آن گونه‌های مختلفی از حیوانات و پرندگان را یافت.

بهترین مکان توریستی هرمزگان کجاست؟ جزیره هرمز

بهترین مکان توریستی ایران کجاست؟ کویر لوت

اولین سایت طبیعی یونسکو در ایران و داغ‌ترین مکان روی مدت زمان به مدن ۷ سال، کویر لوت است که دارای پشته‌هایی از شن و ماسه هستند و به طور مداوم شکل خود را تغییر می‌دهند. این کویر در بین بخشی‌‌هایی از استان کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرار دارد و دارای مساحتی در حدود ۱۷۵ هزار کیلومتر است.

بهترین مکان توریستی ایران کجاست؟ کویر لوت

بیستون و طاق بستان بهترین مکان توریستی کرمانشاه

بیستون و طاق بستان دو مکان تاریخی هستند که در کنار یکدیگر و در استان کرمانشاه واقع شده است. نقش‌های برجسته روی سنگ و مجسمه‌ها بقایای جذاب بیستون هستند. لوح‌های سنگی در زیر طاق بستان قرار دارد که برجسته‌ترین آن آخرین شاه امپراطوری ساسانی را با اهورامزدا و آناهیتا به تصویر می‌کشد.

بیستون و طاق بستان مکان توریستی کرمانشاه

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. میزان امتیاز ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =