Warning: Use of undefined constant DISABLE_WP_CRON - assumed 'DISABLE_WP_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/vilapila/public_html/blog/wp-config.php on line 47
مکان‌های توریستی شگفت انگیز ایران | مجله اینترنتی سایت اجاره ویلا آنلاین ویلاپیلا Skip to content
صفحه اصلی » بومگردی » 20 مکان توریستی شگفت‌انگیز سرتاسر ایران که تا بحال ندیدید

۲۰ مکان توریستی شگفت‌انگیز سرتاسر ایران که تا بحال ندیدید

مکان‌های توریستی شگفت انگیز ایران
فهرست عناوین مقاله
زمان مطالعه ۹ دقیقه
۵
(۱)

ایران از لحاظ تاریخی، فرهنگی و طبیعت جاذبه‌های بسار زیادی دارد که باید حتما از آن‌ها بازید کرد. در این پست ویلاپیلا ما ۲۰ مکان توریستی شگفت انگیز سرتاسر ایران را به شما معرفی خواهیم کرد تا در صورت سفر به هر یک از استان‌ها و شهر‌های مورد نظر از این مکان‌های توریستی دیدن کنید و آن‌ها را از دست ندهید.

مکان‌های توریستی شگفت انگیز ایران

۱# چُغازَنبیل بهترین مکان توریستی شوش

مکان‌های توریستی - چُغازَنبیل

اولین سایت ایرانی که در یونسکو به ثبت رسید چغازنبیل شوش بود که یک زیگورات قرن سیزدهم قبل از میلاد در استان خوزستان می‌باشد. چغازنبیل در واقع مکانی است که حدود ۱۲۵۰ سال قبل از میلاد مسیح توسط ایلامی‌ها برای نیایش و مناجات با خدا ساخته شد. این منطقه در مرتفع‌ترین نقطه مرکزی شهر شوش ساخته شده است.

#۲ قلعه بابک آذربایجان شرقی

مکان‌های توریستی - قلعه بابک آذربایجان شرقی

قلعه بابک در فاصله ۱.۵ ساعته از اهر و ۳ ساعته تبریز قرار دارد. نزدیکترین شهر به قلعه بابک کلیبر است. از جاده کلیبر تا قلعه بابک باید ۳ کیلومتر را طی کنید. قلعه بابک به دوره ساسانیان تعلق دارد. این مکان دارای آثار تاریخی می‌باشد و جزو آثار ملی به ثبت رسیده است.

#۳ مسجد نصیر الملک شیراز

مکان‌های توریستی - شیراز

قدم زدن در داخل مسجد نصیرالملک بسیار آرامش بخش است. این مسجد با نام مستعار مسجد صورتی شناخته می‌شود. علت آن هم کاشی‌های گلگون و سرخ است. این مسجد یکی از زیباترین مساجد ایران است که در محله گود عریان در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی شاه چراغ و کوچه نصیرالملک قرار گرفته است و در سال ۱۸۸۸ در زمان سلسله قاجار تکمیل شده است. این مسجد هم در سال ۵۸ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و به خاطر پنجره‌های رنگارنگش معروف است که به آفتاب صبحگاهی اجازه می‌دهد یک نمایش نور با شکوه را اجرا کند.

به همین دلیل مسجد نصیرالملک در بین عکاسان بسیار محبوب است و قطعاً یکی از زیباترین مکان‌های ایران است. بدون دیدن رنگ‌های رنگین کمان و انعکاس نور جادویی در این مسجد حیف است که شیراز را ترک کنید.

مسجد نصیر الملک از بیرون نیز خیره کننده است. حیاط شگفت انگیزی با حوضی زیبا دارد و کاشی کاری‌های پر جنب و جوش آن نمادی از تأثیرات غربی بر معماری ایرانی در قرن نوزدهم است. در واقع، بسیاری از کاشی‌های مورد استفاده در ساخت این مسجد (و بسیاری دیگر از بناهای دوره قاجار) از فرانسه، آلمان و انگلستان وارد شده است.

بر روی این کاشی‌ها عناصر هنری رایج اروپایی مانند تصاویر مناظر، زنان و معماری اروپایی به تصویر کشیده شده است. شما به راحتی می‌توانید ساعت‌ها به تحسین جزئیات کاشی کاری چه در داخل و چه در نمای بیرونی این مسجد بپردازید!

#۴ تالاب انزلی گیلان

مکان‌های توریستی - انزلی

در تالاب انزلی یا مرداب انزلی می‌توان گونه‌های مختلف پرندگان را مشاهده کرد. این مکان یکی از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های طبیعی ایران محسوب می‌شود. تالاب انزلی دارای مساحت ۲۰ هزار هکتاری است و در استان گیلان قرار دارد.

#۵ میدان نقش جهان اصفهان

مکان‌های توریستی - میدان نقش جهان

میدان نقش جهان که با نام میدان شاه و میدان امام شناخته می‌شود در مرکز شهر اصفهان واقع شده است و در چهار طرف آن می‌توان بناهای تاریخی عالی‌قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد شاه یا مسجد امام و سردر قیصریه را مشاهده کرد. در اطراف میدان نقش جهان می‌توان دویست حجره دو طبقه که در آن‌ها صنایع دستی اصفهان عرضه می‌شود را بازدید کرد.

این میدان که در سال ۱۶۰۲ در دوران صفویه ساخته شد، یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های جهان است و در ۴۰۰ سال گذشته تغییر چندانی نکرده است. جو داخل میدان به سادگی باورنکردنی است. چشمه‌ها و باغ‌های وسط، آرامش و صفا را ایجاد می‌کنند، اما بازارهای کناری مملو از تکاپو است. آنها همچنین مکان مناسبی برای گفتگوی دوستانه با مردم محلی هستند!

در نهایت، مساجد و کاخ‌های اطراف میدان، نفس شما را بند می‌آورد. بدون شک میدان نقش جهان یکی از زیباترین نقاط ایران است و به راحتی می‌توانید یک روز کامل را در اینجا سپری کنید.

#۶ سیستم هیدرولیکی تاریخی شوشتر

مکان‌های توریستی - سیستم هیدرولیکی تاریخی شوشتر

سیستم هیدرولیکی تاریخی شوشتر که یک شاهکار مهندسی است یک سیستم آبیاری باستانی با قدمت ۵ قرن قبل از میلاد است. به خاطر مکانیسم آبیاری و گونه‌های پرنده‌هایی که در این مکان زندگی می‌کنند این منطقه به به یک مکان توریستی شگفت انگیز در ایران تبدیل شده است.

#۷ خانه طباطبایی کاشان

مکان‌های توریستی - خانه طباطبایی کاشان

نقاشی‌های دیواری با شکوه، حیاط‌های بزرگ پر از درخت انار همان چیزی است که شما در خانه طباطبایی کاشان می‌توانید مشاهده کنید. این شهر بسیار گرم است و بهتر است در فصل بهار به کاشان سفر کنید و از جشنواره گلاب هم لذت ببرید.

#۸ حرم شیخ صفی الدین اردبیلی

مکان‌های توریستی شگفت انگیز ایران - حرم شیخ صفی الدین اردبیلی

این حرم در اردبیل و شمال باختری ایران واقع شده است و مقبره رهبر عرفای صوفی شیخ صفی الدین است. مناطق مختلفی از جمله کتابخانه، مسجد، مدرسه و مقبره این سایت را تشکیل می‌دهند و معماری آن مطابق با اصول عرفان صوفی است. در این مکان می‌توان مقبره شاه اسماعیل اول و مادر شاه اسماعیل را هم مشاهده کرد. حرم شیخ صفی الدین اردبیلی هم در یونسکو به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

#۹ برج کبوتر خان اصفهان جاذبه گردشگری ایران

مکان‌های توریستی شگفت انگیز ایران - برج کبوتر خان اصفهان

برج کبوتر یا کبوتر خان اصفهان یک مکان توریستی شگفت انگیز ایران است. در اطراف اصفهان چیزی حدود ۳ هزار برج کبوتر وجود دارد که در هر کدام از این برج‌ها به خصوص در برج کبوتر خانه اصفهان گاهی تا ۲۵۰۰۰ کبوتر هم وجود داشته است.

#۱۰ معبد چک چک یزد یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران

مکان‌های توریستی شگفت انگیز ایران - معبد چک چک یزد

چک چک یک معبد زرتشتی است که در خارج از یزد و شهرستان اردکان واقع شده است. مهم‌ترین مکان زیارتی زرتشتیان در ایران که بسیاری از زرتشیان همه ساله از آن بازدید می‌کنند معبد چک چک است. نام این معبد از صدای قطره‌های آبی که از صخره می‌چکد گرفته شده است.

#۱۱ قلعه رودخان رشت

مکان‌های توریستی شگفت انگیز ایران - قلعه رودخان

این قلعه نظامی در ابتدا در دوره ساسانیان روی دو کوه ساخته شد و چند قرن بعد بازسازی شد. قلعه رودخان به عنوان قلعه هزار پله شناخته می‌شود چون که باید تعداد زیادی از پله‌ها را برای صعود به قلعه طی کنید. این قطعه در ۳۰ کیلومتری شهر فومن قرار دارد و دارای ۶۵ برج و بارو و دیواری به طول ۱۵۰۰ متر است.

#۱۲ غار کاتالخور یا کوه خورشید زنجان

غار کتله خور یا کوه خورشید زنجان

این غار در کمتر از یک قرن پیش کشف شده و گفته می‌شود که به دوره ژوراسیک باز می‌گردد. این غار در خارج از زنجان قرار دارد (۱۲۰ کیلومتری جنوب شهر زنجان و ۴۱۰ کیلومتری تهران) و گرچه کمتر از غار علی صدر بازید می‌شود اما تصور می‌شود که این دو غار به هم وصل شده‌اند.

#۱۳ بهترین مکان توریستی، جزیره هرمز

مکان‌های توریستی شگفت انگیز ایران - هرمزگان

با سفر به جزیره هرمز می‌توان با طبیعت رویایی و پر آرامشی روبرو شد. سایه‌هایی از رنگ قرمز، زرد و نارنجی منطقه هرمز را پوشانده است که با ترکیب رنگ آبی دریا زیبایی خاصی را ایجاد می‌کند. جزیره هرمز مکان مناسبی برای علاقمندان به زمین شناسی و طبیعت گردی است و می‌توان در آن گونه‌های مختلفی از حیوانات و پرندگان را یافت.

#۱۴ کویر لوت

مکان‌های توریستی شگفت انگیز ایران - دشت لوت

اولین سایت طبیعی یونسکو در ایران و داغ‌ترین مکان کویر لوت است که دارای پشته‌هایی از شن و ماسه هستند و به طور مداوم شکل خود را تغییر می‌دهند. این کویر در بین بخشی‌هایی از استان کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرار دارد و دارای مساحتی در حدود ۱۷۵ هزار کیلومتر است.

گوهر استان کرمان بی شک دشت لوت است. من به شدت توصیه می‌کنم یک شب در اینجا کمپ بزنید تا کاملاً در جادوی این مکان غوطه ور شوید، به خصوص اگر از تماشای ستارگان لذت می‌برید. اشکال منحصر به فرد و باورنکردنی کلوت‌ها بر اثر فرسایش ناشی از باد و آب شدید شکل گرفته است. برخی از این سازه‌های صخره‌ای به راحتی قابل بالا رفتن هستند و می‌توانید منظره فوق‌العاده‌ای از کویر را از بالای آن مشاهده کنید.

دشت لوت یکی از گرم‌ترین نقاط روی زمین است که بالاترین دمای ثبت شده آن ۷۰ درجه سانتی گراد (۱۵۸ درجه فارنهایت) است! به همین دلیل، بهتر است در بهار یا پاییز از آن بازدید کنید. اگر در تابستان به آنجا می‌روید، سعی کنید در اوایل صبح یا عصر که دمای هوا خنک‌تر است در آنجا باشید.

#۱۵ بیستون و طاق بستان بهترین مکان توریستی کرمانشاه

مکان‌های توریستی شگفت انگیز ایران

بیستون و طاق بستان دو مکان تاریخی هستند که در کنار یکدیگر و در استان کرمانشاه واقع شده است. نقش‌های برجسته روی سنگ و مجسمه‌ها بقایای جذاب بیستون هستند. لوح‌های سنگی در زیر طاق بستان قرار دارد که برجسته‌ترین آن آخرین شاه امپراطوری ساسانی را با اهورامزدا و آناهیتا به تصویر می‌کشد.

#۱۶ باغ ارم شیراز

مکان‌های توریستی شگفت انگیز ایران - باغ ارم شیراز

شیراز نه تنها مملو از مساجد و زیارتگاه‌های خیره‌کننده است، بلکه دارای یکی از زیباترین باغ‌های ایرانی به نام باغ ارم است که در یونسکو ثبت شده است. ارم در قرآن به بهشت ​​متبرک اطلاق می‌شود و با قدم زدن در این باغ، این احساس بیشتر ملموس می‌شود. با قدم گذاشتن در این باغ شما در بیش از ۴۵ گونه گیاهی، ۲۰۰ گونه گل رز، و درختان میوه بی‌شماری، از جمله درخت سرو معروف ۳۰۰۰ ساله، احاطه خواهید شد. با صدای جیرجیر پرندگان و بوی شکوفه‌ها، سخت است که در این مکان دلربا احساس آرامش نکنید.

هیچ کس نمی‌داند که باغ ارم دقیقاً چه زمانی ساخته شده است، اما گفته می‌شود که در قرن سیزدهم در زمان سلجوقیان تکمیل شده است. سپس چندین بار بازسازی شد تا اینکه به دانشگاه شیراز که امروزه مالک باغ است، تحویل داده شد.

#۱۷ دریاچه مهارلو شیراز

مکان‌های توریستی - شیراز

حتماً از دریاچه بهارلو شیراز که به دلیل وجود جزر و مد قرمز در آب شور آن به دریاچه صورتی نیز معروف است دیدن کنید. این شگفتی طبیعی خارق‌العاده تنها یک ساعت با ماشین از شیراز فاصله دارد و اگر می‌خواهید شاهد مناظر زیبای اطراف شهر باشید، ارزش گشت و گذار را دارد.

بهترین زمان برای بازدید از این دریاچه نمکی بین ماه‌های جولای (۱۰ تیر تا ۹ مرداد) و سپتامبر (۱۰ شهریور تا ۸ مهر) است که احتمال تبخیر آب دریاچه بیشتر است و رنگ صورتی آن را شدیدتر می‌کند. به همین دلایل، رنگ دریاچه در طول فصل بارانی کمتر صورتی خواهد بود. دوربین خود را فراموش نکنید، زیرا این مکان قطعاً یکی از زیباترین نقاط ایران است.

#۱۸ قلعه راین کرمان

مکان‌های توریستی - کرمان

سفر خود را در کرمان با بازدید از دومین قلعه خشتی بزرگ جهان یعنی قلعه باشکوه راین آغاز کنید. این بنای باشکوه که در دوران ساسانیان (۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی) ساخته شده است، نفس شما را بند می‌آورد و شما را در هیبت مطلق فرو می‌برد. این قلعه نیز با وجود بلایای طبیعی که مجبور به تحمل آن بود واقعاً به خوبی حفظ شده است. گفته می‌شود که تا حدود ۱۵۰ سال پیش حدود ۵۰۰۰ نفر در این ارگ زندگی می‌کردند و بنای فعلی که می‌بینید بر روی خرابه‌های قلعه قدیمی‌تر ساخته شده است.

قلعه راین به سه قسمت تقسیم می‌شد: بخشی برای پادشاهان، بخشی برای اربابان و ثروتمندان و بخشی برای مردم عادی. دیوارها و برج‌ها هر یک از این مناطق را از هم جدا می‌کردند. این قلعه در مسیر تجاری اصلی قرار داشت و به همین دلیل مرکز محبوب کاروان‌ها و بازرگانان بود. همچنین در اینجا کارگاه‌های زیادی وجود داشت که در آن مردم تفنگ، چاقو و شمشیر می‌ساختند. امروزه هنوز هم می‌توانید برخی از آنها را در کنار ورودی ببینید.

#۱۹ خانه ملاباشی اصفهان

مکان‌های توریستی - خانه ملاباشی اصفهان

یکی از مکان‌هایی که در طول اقامت خود در اصفهان باید حتماً از آن دیدن کنید، خانه دیدنی ملاباشی (همچنین به عنوان خانه معتمدی شناخته می‌شود)، نفس‌گیرترین عمارت تاریخی است. ملاباشی منجم معروف قرن ۱۹ شاه بود و در این خانه زندگی می‌کرد، اما بسیاری از آنچه امروز می‌بینید به لطف خانواده معتمدی است که در سال ۲۰۰۰ این مکان را به دست آوردند و ۷ سال را صرف بازسازی آن کردند.

شما به راحتی می‌توانید ساعت‌ها به تحسین جزئیات و نقش‌های باشکوهی بپردازید که اتاق‌ها و حیاط‌های این خانه تاریخی را تزئین می‌کنند. حتماً در طول روز از اتاق مهمان فوق‌العاده دیدن کنید تا رنگ‌ها و نورهای باورنکردنی که از شیشه‌های رنگی می‌تابند را ببینید (یکی از زیباترین مناظری که می‌توانید در ایران شاهد باشید).

#۲۰ روستای ابیانه

مکان‌های توریستی - ابیانه

ابیانه یکی از قدیمی‌ترین روستاهای ایران است. قدمت آن به ۲۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد و به دلیل خوشه‌ای زیبا از ساختمان‌های گلی قرمز به «دهکده سرخ» نیز معروف است. این روستا به دلیل فرهنگ، زبان، معماری و لباس‌های محلی به خوبی حفظ شده و توسط یونسکو ثبت شده است. در واقع مردم محلی اینجا به یک گویش خاص فارسی صحبت می‌کنند که فقط مختص این روستا است و برخی از کلماتی که استفاده می‌کنند به قرن سوم قبل از میلاد برمی گردد!

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =